Acı çekmeden sigarayı nasıl bırakabilirim?

Sigara içmek sadece kötü bir alışkanlık olarak değil, aynı zamanda hastaların bir narkoloğa başvurabileceği bir bağımlılık olarak kabul edilmektedir. Resmi olarak sigaralar yoksunluk belirtilerine neden olmamakla birlikte, kötü alışkanlığı bırakırken sigara içenlerde hala hafif bir yoksunluk gözlemlenmektedir. Evde kendi başınıza sigarayı nasıl bırakabilirsiniz? Hadi çözelim.

Sigarayı bırakırken, kişi kontrol edilemeyen bir tekrar sigara içme arzusuyla takip edilir. Aynı zamanda bazı somatik semptomlar ortaya çıkar: baş dönmesi, konsantrasyon azalması, halsizlik, sinirlilik. Tabii ki uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi gerçek bir yoksunluk oluşmaz ve bu da irade göstererek sigarayı bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Halk ilaçları ve tarifleri

Bir kişinin nikotin bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olabilecek birkaç yol vardır. Sigara içenler arasında uygulanan mevcut tüm alternatif yöntemleri listeliyoruz.

 1. Kodlama. Yöntem alkolizm ve afyon bağımlılığı için etkilidir, ancak sigara sorununu hiç çözmez. Hipnoterapi, bir uzman bağımlıya sigaradan nefret ettiğinde kısmen kullanılır. Ancak pratikte sigara içen kişi kodlamadan sonra bir süre sigara içmez, çünkü fikrini değiştirmek istemez. Ama er ya da geç bir arıza gelecek.
 2. Yiyecek bağımlılığı. Pek çok insan, sigarayı kendi başına bıraktıktan sonra yemeğe atlıyor. Bağımlılıklarını yemeye başlarlar: sandviçler, kuruyemişler, tohumlar ve tatlılar. Elbette çare biraz etkilidir, ancak kilo problemlerine yol açar.
 3. Akupunktur. Teknik, belirli merkezlerin, sigaradan sorumlu biyolojik olarak aktif noktalardan oluşuyor. Doğulu ve yardımcı bir yöntem olarak hizmet edebilir. Ana tedavi olarak kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, tüm sigara içenler akupunktur için başvurmaz: Pahalıdır, etkisizdir ve genellikle tatsızdır.
 4. Nargile içiyor. Doğu kültürlerinde nargile günlük yaşamın bir parçasıdır, pek çoğu içinde herhangi bir zarar görmez. Karışım üreticilerine göre, tabanda sadece otlar ve meyve dolguları bulunur. Ama öyle mi? Son zamanlarda yapılan araştırmalar, tütün karışımlarının da nargile içerdiğini gösteriyor, bu nedenle güvenlik hakkında konuşmaya gerek yok.
 5. E-Sigs. Bir tür inhalatördür. Bir kişi bu tür sigaraları içtiğinde buharı solur. Bununla birlikte, bağımlılar elektronik sigara kullanımıyla ilgili sorunlar yaşarlar - sadece bir bağımlılığı diğeriyle değiştirmeye çalışırlar ve genellikle önerilen dozları aşarlar.
 6. Homeopatik ilaçlar. Bilim camiasında yararlılıkları hala sorgulanabilir. Bu nedenle, tam teşekküllü bir sigara tedavisi olarak hizmet etmeleri olası değildir.
 7. Spor yükleri. Sigarayı bırakan pek çok insan öfkesini, saldırganlığını ve enerjisini dışa vuracak bir yer aramaya başlar. Bunun en etkili yol olduğunu ve ayrıca sağlığınızı korumanıza izin verdiğini unutmayın.
 8. Allen Carr'ın yöntemi. Belki de herkes Amerikalı yazarın kitaplarına aşinadır. Birçoğunun çalışmalarını okuduktan sonra gerçekten sigarayı bırakması ilginçtir, bu nedenle yöntemin etkinliği inkar edilemez.

Ayrıca elbette çeşitli bitkisel infüzyonlar, Tabex ve diğer ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak yine de tedaviye başlamadan önce bir narkoloğa danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bir kadın ve bir erkek için sigarayı bırakma

Yukarıdaki teknikler yardımcı olarak iyidir, ancak yine de tıbbi yöntemlere odaklanmak daha iyidir. Bir erkek ve bir kadın için sigarayı bırakmak, zorluk derecesi açısından neredeyse aynıdır: her iki durumda da hafif bir yoksunluk sendromu ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle, sağlığınıza zarar vermeden sigarayı bırakmanın önerilen yolları aşağıdadır.

 1. Bir narkologdan yardım isteyin. Bir konsültasyon için doktora gelmek ve sorunu ayrıntılı olarak anlatmak daha iyidir. Uzman açıklayıcı çalışmalar yapacak, doğru araçları bulmanıza yardımcı olacak, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. İlaçların sadece kısmen yardımcı olabileceğine dikkat edin - hastanın arzusu çok önemlidir.
 2. Nikotin bantları kullanın. Küçük dozlarda nikotin almaya yardımcı olurlar, ancak sigara içmenin yerini tutamazlar. Alçıların yalnızca psikolojik bağımlılık derecesini çözdüğünü, ancak ondan tamamen kurtulmaya yardımcı olmayacağını anlamak önemlidir. Daha sonra, alçıyı yapıştırma arzusundan kurtulmanız gerekecek.
 3. Bir sigara spreyi kullanın. Bu son gelişmelerden biri. Spreyde zararlı maddeler var ama sigaradan çok daha az. Spreyler, sıvalarla aynı prensipte çalışır ve esas olarak bağımlılık derecesi sorununu çözer.
 4. Nikotin sakızı kullan. Ayrıca sigaradan önemli ölçüde daha az nikotin içerirler. Sakızın tadı pek hoş olmadığı için her bağımlı için uygun değildir.
sigarayı bırakmanın yolları

Sigara içen birinin bırakmasına nasıl yardımcı olunur: ipuçları ve püf noktaları

Derhal, dışarıdan yardımın asgari düzeyde olacağını not ediyoruz. En önemli şey, kişinin kötü alışkanlıkla baş etme arzusudur. Akrabalar ve arkadaşlar için arzu edilir:

 • bir kişiye baskı yapmayın, çatışmaları kışkırtmayın;
 • ilginç bir hobi bulmaya yardım edin;
 • daha sık konuşun, şaka yapın, ilginç şeyler tartışın;
 • heyecan verici bir gezi planlayın.

Başka bir deyişle, kişinin dikkatinin sigara içme dürtüsünden uzaklaşmasına yardımcı olmak için çaba göstermeniz gerekir.

Sigara içtikten sonra vücut nasıl iyileşir?

Reddedildikten hemen sonra değişiklikler gelir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Son sigarayı içtikten sonraki 1 saat içinde kalp atış hızı eşitlenir, basınç seviyesi düşer ve kan dolaşımı düzelir.
 2. 12 saat içinde karbon monoksit salınır, karbondioksit seviyesi normale döner, dokular daha iyi oksijen almaya başlar.
 3. Reddedildikten sonraki bir gün içinde, kalp krizi geçirme riski zaten azalmıştır. Fiziksel dayanıklılık artar.
 4. Koku ve tadı 2 gün içinde geri döner.
 5. 3 gün içinde, nikotine uzun süre maruz kaldıktan sonra vücudun iyileştiğini gösteren bir baş ağrısı oluşabilir.
 6. Bir ay sonra akciğerler normal çalışmaya başlar, nefes darlığı ve öksürük geçer. Fiziksel dayanıklılık seviyesi de artar.
 7. 3 ay içinde vücudun doku ve hücrelerindeki oksijen metabolizması kademeli olarak iyileşir.
 8. 9 ay sonra akciğerler neredeyse tamamen yenilenir.
 9. Reddedildikten bir yıl sonra, koroner kalp hastalığı riski büyük ölçüde azalır.
 10. 5 yıl sonra, daha önce daralan kan damarlarının genişlemesi kaydedildi.

Bırakanların ciğerleri nasıl temizlenir?

Aşağıdaki tavsiyelere uymak gerekir:

 1. Bol sebze ye. Bunlar salatalık, fasulye, patlıcan ve diğerleri.
 2. Toksik bileşiklerden hızla kurtulmanızı sağlayan mümkün olduğunca çok su için.
 3. Çam iğneleri ile demlenmiş çay için. Akciğerler üzerinde olumlu etkisi vardır.
 4. Demir açısından zengin olan ısırgan otu yiyin.
 5. Diyetinize vitamin açısından zengin kivi ekleyin.
 6. Derin nefes alın, bu da hücrelerin daha güçlü oksijenlenmesine katkıda bulunur.
akciğer temizleme yöntemleri

Bu durumda diyete eklemeniz önerilir:

 • Brokoli;
 • portakallar;
 • Limonlar;
 • Kızılcık;
 • ıspanak;
 • havuç;
 • zencefil;
 • el bombaları;
 • lahana.

Kötü bir alışkanlıktan kurtulmak aslında göründüğünden daha kolaydır. Güçlü bir sigara içme arzusu, bir insanı yalnızca ilk günlerde rahatsız edecek, sonra yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Zor günlerde dikkatinizi dağıtmanız, rahatlama uygulamalarını öğrenmeniz ve bir uzmana danışmanız gerekir.