Diş çekildikten sonra ne yapılmalı: öneriler

Bu makaleden öğreneceksiniz:

 • diş çekildikten sonra ne kadar yiyemezsin,
 • hangi antibiyotikler ve gargaralar kullanılır,
 • diş çekildikten sonra ne kadar sigara içebilirsiniz.

Makale, 19 yılı aşkın deneyime sahip bir diş cerrahı tarafından yazılmıştır.

Dişiniz yeni çekildiyse, diş çekildikten sonra ne yapacağınızı bilmek çok önemlidir. Bu, genellikle hasta davranış hatalarından kaynaklanan deliğin iltihaplanmasını, kanama veya ödem gelişimini önleyecektir.

Örneğin, hastalar sıklıkla ağızlarını kuvvetlice çalkalarlar, bu da pıhtı kaybına ve süpürasyon gelişimine yol açar veya aspirin alır (kanamayı ve hematom oluşumunu teşvik eder) . . . Ayrıca makalenin sonunda görebilirsiniz. çekilen dişlerin deliklerinin, çıkarıldıktan sonra farklı zamanlarda normalde nasıl görünmesi gerektiği. . .

Çıkarılan diş: çekimden sonra ne yapmalı

Diş çekimi sonrası sizin için faydalı olabilecek tüm önerileri aşağıda özetledik: Ağzınızı nasıl çalkalayabilirsiniz, diş çekimi sonrası sigara içebilir misiniz ve alkol alabilir misiniz, diş çekimi sonrası ne kadar yiyebilirsiniz.

Aşağıdaki önerilerin tümü, bir diş cerrahı olarak 15 yıllık kişisel deneyimlerinin yanı sıra akademik bilgilere dayanmaktadır. Ancak sizin için net olmayan bir şey varsa, sorunuzu makalenin altındaki yorumlarda sorabilirsiniz.

1. Gazlı bezle ne yapılmalı

Bugün bir diş çıkarıldı: deliğe bir gazlı bezle çıkarıldıktan sonra ne yapılmalı . . . Kanla ıslanmış bir çubuk, enfeksiyon için mükemmel bir üreme alanıdır. Ve ağızda ne kadar uzun süre tutarsanız, çekilen dişin yuvasında iltihaplanma riski o kadar artar. Kuyuda hala gazlı bez varsa, acilen çıkarılması gerekir. Bunu sarsmadan ve kesinlikle dikey olarak değil, yanlara doğru yapmanız önerilir (tamponla birlikte kan pıhtısını delikten çekmemek için).

Bir istisna, deliğin hala sıkıştığı durum olabilir - bu durumda, gazlı bez biraz daha tutulabilir. Ancak tükürük ve kana batırılmış bu eski gazlı bezi tükürmek, steril bir bandajdan yenisini yapmak ve deliğin üzerine koymak (sıkıca ısırmak) en iyisidir.

2. Diş çekimi sonrası ne kadar yiyebilirsiniz?

Çoğu zaman, hastalar diş çekildikten sonra ne zaman yemek yemeleri gerektiği, hangi yiyeceğin en iyi yemek olduğu ile ilgilenirler. Bununla birlikte, 2 saat sonra güvenle yiyebilirsiniz (dişin çıkarıldığı yerde) - çıkarıldıktan sonraki ilk günlerde yoğun veya sert bir şey çiğnemek istenmez. Bu, çekilen dişin yuvasındaki taze kan pıhtısına zarar vermemek için gereklidir.

Diş çekildikten hemen sonra su içebilirsiniz. Yemeğe gelince, hala 2 saat dayanamıyorsanız, kesinlikle güvenle bir bardak kefir içebilir veya hemen yoğurt yiyebilirsiniz. Genel olarak, belirli ürünlerde herhangi bir yasak yoktur, yalnızca ilk günlerde pişirilen yiyeceklerin yumuşak olması gerekir (örneğin, etin kaydırılması durumunda).

3. Şişmeyi önlemek için soğuk uygulayın

Diş çekimi sonrası ödem gelişimini önlemek için yapılması gerekenler. . . Eve gelir gelmez ilk adımınız dondurucudan buz veya bir parça donmuş et alıp bir havluya sarıp yanağınıza yapıştırmak oluyor. çıkarılan dişin projeksiyonunda (24stoma. ru). Bu, yüzün yumuşak dokularının gelişebilecek olası şişmesini önlemek veya azaltmak için gereklidir (özellikle çıkarmanın zor olması durumunda).

Her yaklaşım arasında 5-10 dakika ara ile buzu 3-4 kez 5 dakika tutmak gerekir. Buzu yalnızca çıkarıldıktan sonraki ilk saatlerde tutmak mantıklıdır, o zaman işe yaramaz. Ancak ısıtmak ve ısı uygulamak kesinlikle imkansızdır, çünküBu durumda takviye sağlanır.

Önemli: Yüzün yumuşak dokularının maksimum düzeyde ödem oluşmasını önlemek istiyorsanız, soğuk uygulamaya ek olarak, çıkarıldıktan sonraki ilk 2-3 gün içinde antihistaminik (antialerjik) ilaçlar aldığınızdan emin olun. Bu ilaç grubu ayrıca iyi bir ödem önleyici etkiye sahiptir. Kloropiramin özellikle yatmadan önce günde 1 tablet (2-3 gün içinde) uygundur.

4. Diş çekildikten sonra sigara içmek mümkün mü

Diş çekildikten sonra en az 3 saat sigara içilmesi tavsiye edilmez, ancak mümkünse ilk 1-2 gün sigarayı tamamen bırakmak daha iyidir. Bunun nedeni, nikotinin, mukoza zarında ve kemiğin yüzey katmanlarında, yara yüzeyinin iyileşmesini olumlu yönde etkilemeyecek keskin bir kan damarı spazmına neden olmasıdır.

diş çekildikten hemen sonra sigara içmek önerilmez

5. Diş çekildikten sonra alkol içmek mümkün mü

Yaşanan stres nedeniyle birçok hasta diş çekimi sonrası alkol içmenin mümkün olup olmadığını ayrı ayrı soruyor. Genel olarak alkol alımı, çıkarıldıktan sonraki ilk 24 saat içinde kontrendikedir, ancak doktor sizin için antibiyotik reçete ettiyse, antibiyotik tedavisinin tamamı boyunca (5-7 gün) alkol alınmamalıdır.

Antibiyotikler reçete edilmediyse, elbette, az miktarda zayıf alkolden, hemen hemen hiçbir sonuç yoktur. Ancak büyük dozlar, deliğin tekrar kanamaya başlamasına veya hematomun ortaya çıkmasına neden olabilir.

6. Diş çekildikten sonra yapılmaması gerekenler

Diş çekildikten sonra kategorik olarak ne yapılamaz.

 • ilk 1-2 gün sıcak bir banyo yapmamalısınız (ılık bir duş alabilirsiniz), ayrıca çekilen dişin yanında yatarak uyumalısınız - tüm bunlar ödem görünümüne katkıda bulunacaktır,
 • hafta boyunca havuz veya saunayı ziyaret edin,
 • zor iş yapmak (böylece kanama olmaz),
 • yabancı cisimlerle yarayı almak, dil,
 • ağzınızı geniş açın ve aktif mimik hareketleri yapın, çünküdikişler yerleştirilmişse, parçalanabilirler,
 • Ağrı kesici olarak aspirin almayınız (kanı inceltir ve dolayısıyla kanama ve morarmaya neden olur),
 • ilk 2-3 gün ağız boşluğunu yoğun bir şekilde durulamak imkansızdır, çünküyoğun durulama delikten kan pıhtısı kaybına neden olabilir (bu kesinlikle iltihaplanmasına yol açacaktır).

7. Ağrı kesici ilaçlar

Çıkarma işlemi basitse, diş çekimi sonrası ağrı kesici gerekmeyebilir. Ancak ağrının başlamasını tamamen önlemek istiyorsanız, anestezi geçmeden önce bile güçlü bir hap analjezik almak daha iyidir (hangisini seçmek daha iyidir - bağlantıya bakın, ancak çıkarıldıktan sonra aspirin alamayacağınızı unutmayın) ).

Bazen ağrı çok şiddetlidir. Kural olarak, bu, çıkarma bir doktor tarafından çok travmatik olarak yapılmışsa veya aktif olmayan kemik parçaları bırakılmışsa olur. Ağrı, doktor su soğutma kullanmadan kemiği delmek için bir matkap kullandığında en şiddetlidir (bu, aşırı ısınmanın bir sonucu olarak kemik nekrozuna yol açar).

Önemli: Çok sayıda çalışma, doktor çıkarılan diş yuvasını dikerse, diş çekimi sonrası ağrı yoğunluğunun ortalama %30-50 oranında azaldığını göstermektedir. Ek olarak, dikişle mukoza zarının kenarlarının yakınsaması - kan pıhtısını kayıp ve yaralanmadan korumanıza izin verir, deliğin iltihaplanma riskini önemli ölçüde azaltır, kanama oluşumunu neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

Olağan, komplike olmayan çıkarma işleminden sonra çoğu diş cerrahı nadiren dikiş diker. Gelecek için tavsiye edebilirim - çıkarma işlemi basit olsa bile ve bunun için 300-400 ruble ödemek zorunda kalsanız bile, cerrahınızdan her zaman çıkarmadan önce 1-2 dikiş atmasını isteyin. Dikişlerin kural olarak alınması gerekmez (kendi başlarına erirler), ancak ağrıyı azaltacak ve komplikasyon riskini azaltacaktır.

8. Antiseptik durulamalar / banyolar

Çıkardıktan sonraki ilk birkaç gün ağzınızı çok fazla çalkalamayın, çünkükan pıhtısını kuyudan kolayca yıkayabilirsiniz. Yiyecekler sürekli olarak deliğe pıhtı olmadan doldurulur, orada çürür, iltihaplanma ve ağrıya neden olur. Durulama ürünlerini tepsilerle değiştirmek daha iyidir (ağzınıza antiseptik bir solüsyon alın, tutun ve tükürün veya hafifçe "hoşlayın").

Antiseptik banyolar ne zaman yapılmalı

 • diş iltihabın arka planına karşı çıkarıldıysa,
 • akıyı açmak için sakız üzerinde bir kesi yapıldı,
 • Tedavi edilmemiş çürük veya diş birikintileri olan dişleriniz varsa, kan pıhtısı takviyesine yol açabilecek bir enfeksiyon.

Antiseptik banyolar en iyi şekilde sulu bir Klorheksidin çözeltisi% 0. 05-0. 12 ile yapılır. Bu ilacın belirgin bir antiseptik etkisi vardır, tadı biraz acıdır. Banyo günde 3 kez yapılmalı, solüsyon her seferinde yaklaşık 1 dakika ağızda tutulmalıdır.

9. Diş çekimi sonrası antibiyotikler

Diş çekildikten sonra antibiyotikler, kendi başlarına alınmamalı, bir diş cerrahı tarafından reçete edilmelidir. Diş çekimi için bir antibiyotik her zaman aşağıdaki durumlarda reçete edilir.

 • diş iltihabın arka planına karşı çıkarıldı,
 • zor bir çıkarma oldu,
 • komplikasyon riski vardır.

Diş çekildikten sonra amoksiklav, diş cerrahları arasında en etkili ve popüler ilaçlardan biridir. Kemik dokusuna afinitesi vardır. Yetişkinlerin 625 mg Amoxiclav'a ihtiyacı vardır (her tablet 500 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit içerir). İlaç 5-7 gün boyunca günde 2 kez alınır.

Bununla birlikte, antibiyotik alırken sıklıkla ishal geliştirirseniz, başka bir antibiyotik kullanmak en iyisidir - "Doxycycline" (100 mg tabletler; günde 2 kez - 5-7 gün boyunca). Bu antibiyotiğin mide rahatsızlığına neden olma olasılığı çok daha düşüktür. Bu iki antibiyotik arasından seçim yapmanızı öneririz.

Önemli: beribu antibiyotikler ucuz değildir, alternatif olarak Lincomycin 0. 25 kapsül gibi bir Rus ilacını da belirteceğiz (günde 3 kez 2 kapsül, sadece 5-7 gün alınır). Bu ucuz, oldukça etkili bir ilaçtır, ancak ne yazık ki bağırsak mikroflorası üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir.

10. Delikten kan geliyorsa

Kanamayı durdurmak için birkaç etkili yöntem vardır. Çoğu zaman, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan kişilerde yara kanar. Bununla birlikte, psikolojik stres nedeniyle tamamen sağlıklı insanlarda basınç artışı tetiklenebilir.

Yapılacak ilk şey, yaraya steril bir bandajdan sıkıca sarılmış bir tampon uygulamak ve ardından hemen basıncı ölçmektir. Ve artarsa, uygun ilacı alın.

11. Yüksek tansiyonunuz varsa

Basıncı düzenli olarak ölçüyorsanız, çalışma basıncından yüksekse uygun ilacı içiniz. Aksi takdirde kanama veya hematom oluşma riski çok yüksektir. Birincisi zayıflığa ve baş dönmesine yol açabilir ve hematom oluşumu süpürasyon ve onu açma ihtiyacı ile doludur.

12. Şeker hastalığınız varsa

Kan şekerini belirlemek için bir cihazınız varsa, şekeri hemen ölçmeniz önerilir. Geri çekilme stresi, konsantrasyonu kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde etkileyen adrenalin salınımını teşvik eder. Bu, kendinizi kötü hissetmenizi önlemenize yardımcı olacaktır.

13. Çıkarıldıktan sonra dikişlerin alınması

Diş çekildikten sonra dikişler genellikle en geç 7-8 gün içinde alınır. Bununla birlikte, örneğin sütür materyali olarak katgüt kullanılıyorsa, sütür alınması gerekli olmayabilir. Bu malzeme 10 gün içinde kendi kendine emilir. Dikişlerin çok gevşek olduğunu gördüğünüzde temiz parmaklarla kolayca çıkarabilirsiniz.

14. Çekim sonrası dişlerin tedavisi

Diş çekildikten sonra 7 günden daha erken olmamak üzere tedaviye devam edilmesi tavsiye edilir. Kaldırma zorsa, bazen 14 güne kadar sürebilir. Bunun nedeni, çürük dişlerde, bir dişi delerken kolayca kan pıhtısına girebilen ve süpürasyona yol açabilen çok sayıda patojenik enfeksiyon olmasıdır.

Çekilen dişin yuvası normalde nasıl görünmelidir?

Aşağıda göreceğiniz gibi, diş çekildikten sonra kan pıhtısı başlangıçta yoğun bir bordo renge sahiptir. Yavaş yavaş, pıhtı yüzeyi beyazımsı / sarımsı hale gelir (fibrin efüzyonu olduğu için bu normdur). Normalde, kan pıhtısı ertesi gün zaten yoğun olmalıdır. Pıhtı gevşerse, bu onun çürümesi anlamına gelir ve zamanında bir doktora danışmak için soket iltihabı semptomlarına aşina olmalısınız.

Diş çekimi sonrası ağız bakımı

Diş çekildikten sonra ağız boşluğu dikkatli bakım gerektirir. Çekilen diş bölgesindeki diş grubu da dahil olmak üzere dişler her zamanki gibi fırçalanmalıdır. İkincisi, kan pıhtısına zarar vermemek için daha dikkatli bir şekilde temizlenir. Pıhtıyı delikten dışarı atmamak için ağzı köpükten dikkatlice durulamak da gereklidir.

Diş çekildikten sonra diş etine de dikkat etmeniz gerekir (bunun için yukarıda tarif ettiğimiz antiseptik banyolar yeterlidir). Ancak uygun hijyen eksikliği, deliğin takviyesi ve alveolit gelişimi ile dolu yumuşak mikrobiyal plak birikimine neden olacaktır. Konuyla ilgili makalenin: Bir dişi çıkar, ne yapmalı, sizin için yararlı olduğunu umuyoruz!