Sigara ilacı

Sigarayı bırakmak kolay bir iş değildir. Sorun, tütünün ana bileşeninin - nikotinin - psikoaktif bir madde olması ve sigara içenlerde bağımlılık yapmasından kaynaklanmaktadır. Sigara içenlerin çoğu bağımlılığını bırakmak ister. Bu ihtiyaç, sağlık sorunlarının başlamasından sonra ortaya çıkar. Ancak sigarayı bırakmaya yönelik tüm bağımsız girişimler çoğu zaman başarısız olur. Özellikle uzun bir sigara geçmişi olanlar arasında. Sigara içenler evde ilaç kullanarak bağımlılıktan kurtulmaya çalışırlar, sigara hapları alırlar. Yine de tutku, arzularından daha güçlü çıkıyor.

sigara hapları

Bu durumda ne yapmalı? Tek bir çıkış yolu var - profesyonellerin katılımına başvurmak gerekiyor. Narkoloji Merkezi, tütün bağımlılığı olan kişilere nitelikli ve etkili yardım sağlar. Aynı zamanda sigaradan ilaç tedavisi, psikoterapi ve hipnoz araçlarını kullanıyoruz. Doktorların tüm tavsiyelerine uyum, mükemmel bir sonuç ve olumlu bir prognoz verir.

sigaranın zararları

Dünya Sağlık Örgütü bilgilendiriyor: Dünyada her yıl 6 milyon insan tütün bağımlılığından ölüyor. Üstelik bunların %10'u sigara içmiyor (pasif içiciler) - yanlarında sigara içenlerin dumanını solumak zorunda kalan insanlar. İstatistiklere göre dünyada yaklaşık 1 milyar sigara tiryakisi var.

Bu bağımlılığın yaygınlığı aşağıdakilerden kaynaklanır:

 • nikotin içeren ürünlerin ücretsiz satışı;
 • çocuklar ve ergenler için tütün ürünlerinin satın alınmasına erişim;
 • açık ve gizli (filmlerde, kitaplarda) reklam kampanyaları, sigara, puro ve diğer tütün türlerinin satışlarını artırma.
kız sigaranın zararlarını gösteriyor

Tütün dumanı vücuda girerse:

 • Bronşlar ve akciğer dokusu etkilenir. Hasta kronik bronşit, koroner kalp hastalığı geliştirir.
 • Zamanla, solunum sisteminin tahrip olmuş dokuları, sadece içlerinde değil, ağız, boğaz, mide ve diğer organların mukoza zarında da malign süreçlerin gelişmesine neden olabilir.
 • Nikotin, küçük arterlerin kalıcı daralmasına neden olur. Er ya da geç, bu patolojik spazm, dokularda kan dolaşımının durmasına yol açar. Hasta, ekstremitelerin kangrenine ve amputasyonuna yol açan endarteriti yok eden "sigara içen hastalığı" geliştirir.
 • Damarlarda kan pıhtıları oluşur, tromboflebit ve komplikasyonları: ölüme neden olabilen büyük damarların tromboemboli (tıkanması).

Sigara için bertaraf yöntemleri ve kürleri

Tütün bağımlılığından kurtulmak için hastanın dile getirdiği arzusu gereklidir. Sigarayı hemen bırakmak daha iyidir. Bazı hastalar içtikleri sigara sayısını azaltarak gitmeye çalışırlar. Çoğu durumda, bu, artan çekiciliğe ve ters etkiye yol açacak yanlış yoldur.

adam sigaradan hasta

Bir insanın sigarayı bırakması neden zordur? Suçlu, bir tür yoksunluktur - bir sonraki sigaranın reddedilmesinden kaynaklanan "nikotin çekilmesi".

Şu ifade edilir:

 • İç rahatsızlık.
 • Sinirlilik ve sinirlilik, baş ağrısı.
 • Soluk cilt ve terleme.
 • Titreme.
 • Kalp bölgesinde ağrılı hisler, artan kalp hızı.
 • Kan basıncındaki değişiklikler.
 • Bağırsak bozuklukları ve iştah azalması.
 • Uyku bozuklukları.

Çekilme şikayetlerinin yoğunluğu 5-7 gün içinde artarak maksimuma ulaşır ve giderek azalmaya başlar.

Bu dönemde hastaya tıbbi ve psikolojik destek verilmesi gerekir. Bu semptomları hafifletmeye yardımcı olur ve olumlu bir sonuç olasılığını büyük ölçüde artırır.

Uygulamada, narkologlar sigara içmek için aşağıdaki yöntemleri, ilaçları ve ilaçları kullanır:

sigara için nikotin bandı
 • Nikotin yerine koyma tedavisi. Bileşiminde nikotin içeren ilaçların reçete edilmesi, bırakma şikayetlerinin hafifletilmesine yardımcı olur ve hastanın zihinsel bağımlılıktan kurtulmaya odaklanmasını sağlar. Bu gruptaki ilaçlar arasında özel sakızlar, pastiller, şekerler, flasterler, aerosoller, tabletler bulunur. Patentlidirler ve çeşitli isimleri vardır. Alımları, vücudu azalan bir düzende nikotin ile doyurur ve fiziksel bağımlılık şikayetlerini kademeli olarak gidermenizi sağlar.
 • Nikotinik reseptör agonistleri. Sigara içme hapları istekleri azaltır ve yoksunluk belirtilerini hafifletir. İlaç, ilgilenen doktor tarafından verilen özel bir şemaya göre kullanılır. İyi etkisine rağmen ciddi yan etkileri nedeniyle kullanımı sınırlıdır.
 • Bupropion ve nortriptilin içeren antidepresanlar. Depresyonu hafifletmek için ana eyleme ek olarak, nikotin bağımlılığını da bastırabilirler.
 • Antihipertansif ilaçlar. Klonidin, kan basıncını düşürmenin yanı sıra, iştahı da giderir.

Son zamanlarda, bir kişiyi sigara içmekten ve sonuçlarından hızla kurtarmak için tasarlanmış belirli bir aşı benzeri madde (sigaradan bir atış) geliştirilmektedir.

Hipnoz Kullanarak Sigarayı Bırakma

sigara hipnoterapisi

Hipnotik telkin uygulaması, zihinsel bağımlılığın bastırılmasına dayanır. Hipnoterapi, sigara türü olan tütün dumanı kokusundan kaçınmaya neden olmak için baskın patolojik refleksleri ortadan kaldırmanıza izin verir. Hipnoterapist, acı veren fikirleri ve alışkanlıkları yok ederek, onların yerine sağlıklı bir yaşam tarzının ayarlarını koyar.

Hipnozla sigarayı bırakmak birkaç seans gerektirir. Sigara içen kişinin uzun bir geçmişi varsa ve fiziksel istekleri varsa, ayrıca ilaç desteği verilir. Semptomatik ilaçlar ve sigara içme ilaçları yardımıyla sinirlilik giderilir, kan basıncı normalleştirilir ve nikotin yoksunluğunun diğer belirtileri ortadan kaldırılır.

Hipnoz kullanarak sigarayı bırakmak için doktoru engellemeniz gerekmez, ona yardım etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, her şeyden önce, iyileşmeye uyum sağlamanız gerekir. O zaman bu yöntem maksimum sonucu verecektir.

İlaç merkezinde, ana ve ek yöntemler olarak aşağıdakiler kullanılır:sigara lazer tedavisi prosedürü
 • Lazer tedavisi.
 • Akupunktur.
 • Ksenon tedavisi.

Tedavi sürecinde hastalar alkollü içecekler, sert çay, kahve, kızarmış ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Fiziksel aktivite, temiz havada olmak iyileşmeyi destekler. Güçlü deneyimlerden kaçınmalısınız.

Sigarayı bırakmak sağlığı nasıl etkiler?

Vücuda tütün dumanı alımının kesilmesinin arka planına karşı, aşağıdakiler meydana gelir:

 • Kan basıncının normalleşmesi, toksik taşikardinin kaybolması.
 • Kandaki karbon monoksit konsantrasyonunun normal seviyelere düşürülmesi.
 • Kan reolojik özelliklerini ve viskozitesini iyileştirmek.
 • Solunum sistemi fonksiyonlarının normalleşmesi.
 • Solunum yollarının mukoza zarlarının normal yapısının restorasyonu nedeniyle sigara içen bronşitin ve buna bağlı öksürüğün kaybolması.
 • Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra koroner kalp hastalığı riskini 2 kat azaltmak.

Miyokard enfarktüsü ve felç olasılığını azaltmak.

Hedef organların (akciğerler, gırtlak, pankreas) onkolojik patolojisi geliştirme riskini azaltmak.

Sigarayı bırakanlar, fiziksel ve zihinsel stres sonrası iyileşmelerini artırır. Erkeklerde, güç zamanla artar. Kadınlarda doğurganlık artar. Yaşam kalitesi daha yüksek bir seviyeye ulaşıyor.

narkolog sigara içmek için bir tedavi yöntemi önerir

Sağlıklı bir yaşam tarzı havasındaysanız, ancak aynı zamanda sigarayı kendi başınıza bırakmayı başaramadıysanız, cesaretiniz kırılmasın. Merkezin narkologları sizin için sigara içmek için en etkili ilaçları seçecek ve nikotin bağımlılığınızdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmak için mümkün olan her şeyi yapacaktır.