Sigarayı bırakırken vücuda ne olur: değişikliklerin kronolojisi

adam bir sigarayı kırar

Sigara içmek, ciddi uzun vadeli sonuçlara yol açan en yaygın kötü alışkanlıktır. Bu, akciğer kanseri, ağız boşluğu vb. gelişiminin en yaygın nedenidir. Vakaların %85'inden fazlası uzun süreli deneyime sahip sigara içicileridir. Potansiyel sonuçlarına rağmen, sigarayı bırakmak kolay değildir. Ancak refah ve sağlıktaki gerçek gelişmeleri çoğu insanın düşündüğünden çok daha hızlı fark edebilirsiniz. Gün geçtikçe sigarayı bıraktıktan sonra vücuda ne olur?

sigara nasıl bırakılır

Sigarayı bırakmak ne demektir? Nikotin arzusunun kısır döngüsünü kırın. Bu fikir hazırlık gerektirir, her aşamada düşünmeniz gerekir. Nikotin ikamelerini kullanabilirsiniz - haplar, sakız vb. Ancak sigarayı bırakmanın ücretsiz bir yolu da vardır. Doğru, bu en zor, uzun vadeli yöntemdir ve bozulma riski vardır, çünkü bu konunun sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik bir bileşeni vardır. Ancak sigarayı bıraktıktan hemen sonra faydalarını ve değişikliklerini bilmek süreci kolaylaştıracaktır. Bu arada, bir sigara içen kişinin "deneyimi" ne kadar az olursa, onkopatolojiler, iç organ hastalıkları ve kötü bir alışkanlıkla ilişkili diğer durumlar geliştirme olasılığı o kadar düşük olur.

Sigara içtikten sonra vücut

Vücuttaki olumlu değişiklikler, son atılan sigaradan 60 dakika sonra başlar. Ancak uzun bir süre sonra daha belirgin değişiklikler meydana gelir:

 • 60 dakika sonra

  Nabız stabilize olur ve normale döner. Kan dolaşımı düzelir, kan basıncı dengelenir.

 • 12 saat sonra

  Tütün dumanı, bazıları kanserojen olan 400'den fazla madde içerir. Karbon monoksit, gazlar yüksek dozlarda tehlikeli ve ölümcül olabilir. Bu aynı zamanda oksijenin kana girmesini de engeller. Ve sık sık sigara içiyorsanız, derin nefes alın, hipoksi oluşur - oksijen eksikliği. Sadece 12 saat sonra vücut sigaralarda bulunan karbon monoksitten kurtulabilir ve oksijen seviyesi stabilize olur.

 • Bir günde

  Kalp krizi ve diğer damar kazaları riski azalır. Sigara içmek, özellikle uzun süreli sigara içmek, koroner kalp hastalığı riskini artırır. Sigara içmek kan basıncını yükseltir ve kan pıhtılaşması ve felç olasılığını artırır. Bir gün sonra kan basıncı normale döner ve bu, sigarayla ilişkili kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Kısa sürede bile kandaki oksijen seviyesi yükselir, bu da fiziksel olarak aktif olmayı ve egzersiz yapmayı kolaylaştırır, ayrıca kalp sağlığına iyi gelen alışkanlıkları teşvik eder.

 • bir kadının kalbini gösteren resim
 • 2 gün sonra

  Sigara, tat hassasiyetini ve kokuyu azaltan bir faktördür. İnsanlar sigarayı bıraktıktan sonraki birkaç gün içinde hassasiyette bir iyileşmenin fark edilebileceğini fark ederler. Ürünler gerçek aromasını ve tadını ortaya çıkarmaya başlar.

 • 3 gün içerisinde

  Bu zamana kadar vücuttaki nikotin seviyesi neredeyse tamamen tükenir ve bu da sigara içme isteğindeki artışı etkiler. Davranıştaki olağan karakteristik değişiklikler ortaya çıkar: sinirlilik, depresif ruh hali ve hatta saldırganlık. Bazen baş ağrıları meydana gelebilir ve sigara içme isteği giderek daha güçlü hale gelir.

 • Bir ay sonra

  Akciğerlerin işlevi iyileşir, hacimleri geri yüklenir, metabolik süreçler normalleşir. İnsanlar, sigara içen kişinin nefes darlığı ve öksürüğünün daha az belirgin hale geldiğini ve dayanıklılığın arttığını fark etmeye başlar.

 • 1-3 ay sonra

  Şu anda, akciğer fonksiyonunun restorasyonu devam ediyor, kan dolaşımının normalleşmesi. Dayanıklılık artar, sağlık iyileşir. Psikolojik durum dengeleniyor.

 • 9 ay sonra

  Bu zamana kadar, akciğerlerdeki siliyer epitel restore edilir, bunun sayesinde vücudun mukusun yerini alması ve enfeksiyon riski azalır. Aynı zamanda, sigara içenler solunum yolu hastalıklarının alevlenme sıklığını fark ederler.

 • bir adamın ciğerlerinin illüstrasyonu
 • Bir yıl içinde

  Sigarayı bıraktıktan sonraki bir yıl içinde iskemi riski yarı yarıya azalır. Ve her yıl bu olasılık büyük ölçüde azalır.

 • 5 yıl sonra

  Tütün dumanında bol miktarda toksin bulunur ve bu da arterlerin ve kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu toksinler kan pıhtılarına neden olur. Sigarasız 5 yıl sonra kan damarları normalleşir, genişler, bu nedenle kan pıhtılaşması riski azalır. Ve kan pıhtıları inme gelişiminde ana faktördür. Önümüzdeki on yıl içinde inme riskleri azalır.

 • 10 yıl sonra

  Sigarasız geçen on yıl, akciğer, ağız boşluğu, boğaz ve pankreas kanseri geliştirme riskinde yarı yarıya azalma ile işaretlenir.

 • 15 yıl sonra

  Bu aşamada kalp iskemisi gelişme olasılığı sigara içmeyenlerle aynıdır. Kanser patolojileri geliştirme riski, sigara içmeyenlerle aynıdır.

 • 20 yıl içinde

  Sigaraya bağlı nedenlerden ölüm riski, hiç sigara içmemiş kişilerin seviyesine iner.

Sigarayı bırakmalı mıyım?

Sigara içmek, sağlığı ve yaşamı tehdit eden ciddi komplikasyonlara neden olabilen kötü bir alışkanlıktır. Sigarayı bıraktıktan sonra vücut yavaş yavaş iyileşmeye başlar çünkü iyileşme potansiyeli geniştir. Ve birkaç yıl sigarasız kaldıktan sonra, vücudun durumu hiç sigara içmemiş bir kişinin göstergelerine geri dönebilir. Değişikliklerden bazıları, kısa bir süre sonra, örneğin kan basıncında bir düşüş gibi hemen fark edilir. Diğerlerinin harekete geçmesi zaman alabilir, ancak bu tür değişiklikler önemli ve küreseldir. Sigarasız her yıl genel sağlığınızı iyileştirdiğini ve aktif yaşlanma şansınızı artırdığını hatırlamakta fayda var.