Allen Carr'ın sigarayı nasıl bırakacağına dair ipuçları

allen carr kitabın yazarı sigarayı bırakmanın kolay yolu

Allen Carr, sigarayı bırakma konusunda uluslararası üne sahip, İngiliz çok satan bir yazardır. Kitapları sayesinde bu olumsuz alışkanlıktan bir an önce kurtulmaya yardımcı olan birçok klinik açtı.

Allen Carr, ahlaki ilkelerine dayanan bu çabada başarıya ulaşan dünyanın en sesli sigara karşıtı savaşçılarından biridir.

Birçok modern insana yardım eden benzersiz bir sigara karşıtı felsefe yarattı.

Allen Carr yönteminin nasıl çalıştığını anlamak için, "Sigarayı Bırakmanın Etkili Yolu" kitabında tanımladığı ilkelerini incelemeye değer.

Allen Carr yönteminin eylemi

allen carr'ın kitabına dayanarak sigarayı bırakmak

Yazar, tüm sıkıntıların sebebinin sigarayı bırakmanın psikolojik korkusu olduğuna inanıyor. Bu korkunun etkisi altında, sigara içen kişi sigaradan gerçek zevk yanılsamasını hissederek kendini nikotinle öldürmeye devam edecektir.

Sigaradan elde edilen zevk, sigara içen kişiye tütünün ve kendisinin tehlikeleri hakkında tıbbi veriler önünde ahlaki bir gerekçe olarak hizmet eden kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

Carr, kitabında sigara içmenin keyfi olmadığı konusunda açıkça ısrar ediyor.

Sigara, yoksunluk semptomlarını hafifletmek için bir sigaranın diğerinin yerini aldığı uyuşturucu bağımlılığıyla aynıdır. Yani, sigara içmeyen bir kişinin, bir sigara içicisinin başka bir sigarayı yakarken uğraştığı fiziksel ve ahlaki tatmin durumuna ulaşmasına gerek yoktur. Sigara içmeyen, zaten sigara içen kişinin ulaşmaya çalıştığı normal bir durumdadır.

Bırakma semptomlarının nedeni, sigarayı bırakma korkusu ve şüphesinde yatmaktadır. Bağımlılıkla ilgili korku ve şüphelerin üstesinden gelirseniz, yoksunluk belirtileri korkutucu olmayacaktır.

Bu nedenle, Allen Carr kliniklerinde - sigara içmek, şüphelerin ve korkunun yok edilmesi, önemsizliklerinin farkında olmak için zorunlu bir tıbbi reçete görevi görür.

Sigarayı bırakma yönteminin bir sonraki temeli, sigara içen kişinin kendisini içine sürüklediği nikotin tuzağı cihazının mekanizmasının ve ilkelerinin anlaşılmasıdır. Sigarayı bırakmanın kendisine acı çekeceğine ve nikotinsiz yaşayamayacağına inanıyor. Sigara reklamcılığının ve sigara içen kişinin cehaletinin etkisi altında oluşan temelde yanlış bir inançtır.

Allen Carr'ın "sigara içmeme felsefesi" ile ilgili ilginç bir nokta, iradenin sigarayı bırakmak için anlamsız olduğu iddiasıdır. Sigarayı bırakmak için buna ihtiyacınız yok.

Ve yukarıda açıklanan pozisyon göz önüne alındığında, bu ifade gerçekten işe yarıyor ve sonuçlarını veriyor.

Allen Carr'ın Sigarayı Bırakma İpuçları

Sigara içme konusundaki felsefi duruşuna ve ünlü İngiliz yazarın sigarayı bırakmasına yardımcı olan yaşam deneyimine dayanarak, bu kötü alışkanlıkla baş edemeyenlere bazı tavsiyeler veriyor.

İlk ipucu, her zaman kendinizle ve çevrenizdeki dünyayı algılamanızla başlamaktır. Gerçek ve etrafındaki insanlar, yani gerçekte oldukları gibi algılanmaları gerektiği anlamına gelir.

Kendinize gerçekçi olmayan hedefler koymamalısınız, şu anda sigarayı bırakacağımı söyleyin ve hepsi bu. Bu, sigaralarda başka bir bozulmaya yol açacaktır. Doğru gerçeklik algısı ile sigarayı bırakmanın başarısı garanti altına alınacaktır.

İkinci ipucu, sigara içmeyi kimliklerinin ve kişisel tarzlarının benzersiz bir özelliği olarak görenlerle ilgilidir. Bu yaygın bir yanılgıdır. Etrafta en güçlü, en pahalı sigarayı mümkün olan en yüksek miktarda içmeye çalışan birçok insan var. Bu da sağlıksız bir para israfına, genel sağlıkta bir bozulmaya yol açar. Bu alışkanlıktan yararlanan çok sayıda tütün kralı tarafından bir kişiden para çekilir.

Ek olarak, modern sigaraların bu katkı maddelerine ilaç bağımlılığının gelişmesine katkıda bulunan sentetik katkı maddelerinden oluştuğunu unutmamalıyız. Yani sigara içme arzusuna kesinlikle nikotin neden olmuyor. Ve küçük çocuklar her zaman ebeveynlerinden bir örnek alırlar, bu nedenle sigara içen anne ve baba çocuğun davranışını en iyi şekilde yansıtmayacaktır.

Üçüncü ipucu, sinir krizlerinden korkanlar için geçerlidir. Bu korku, kişinin kendi kendine ısınması, aniden sigara içmek istediği anı yoğun bir şekilde beklemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, hem fiziksel olarak - bir sigaraya uzanırken hem de duygusal olarak bozulur.

Sigarasız hiçbir şey olmayacağı korkusuyla düşüncelerinizi doldurmayın. Birinin sadece bir sigara yakması gerektiği ve o kişinin kırılacağı tavrından uzaklaşmalıyız. Çok gelişmiş olmasına rağmen, başa çıkılması gereken bir suçluluk duygusundan kaynaklanmaktadır. Sinir krizi durumunda yanınızda bir sakinleştirici taşıyın.

Son ve en önemli ipucu, gün boyunca kendinizi olumlu bir şekilde uyarmaktır. Bu çok basit ve biri sigara içen cazibelere karşı savaşmak için mümkün olan her şekilde kendinizi uyarmanız gerektiği gerçeğinden ibarettir.

Gün boyunca yakın geleceği ve onun parlak umutlarını düşünmeli, kendinize cesaret verici sözler söylemeli, özdenetim ve mutluluk için çabalamalı, cesaretle baştan çıkarıcılıkla yüzleşmelisiniz.

Her sabah sigarayı bırakmak için bir teşvik görevi görecek küçük bir ayrılık metni okuyarak başlamalısınız.

Bu metin, tütün bağımlılığından kurtulmak için diğer birçok ipucu ve kılavuzda olduğu gibi, kendi başınıza yazılabilir, yaşam koşullarınıza rehberlik edebilir veya Allen Carr'ın "Sigarayı Bırakmanın Etkili Yolu" adlı kitabından alınabilir.