Sigarayı kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz?

Herhangi bir bağımlılıktan kurtulmak ciddi bir güç testidir. Örneğin birçok insan sigarayı bırakmaya çalışıyor. Ve sadece bazıları hedefe ulaşıyor. Kendinizi değerli hedefinize yaklaştırmak ve nikotin bağımlılığından kurtulmak için hangi etkili yöntemleri kullanmalısınız?

sigarayı kontrol etmenin yolları

İstatistiklere göre, sigara içenlerin yaklaşık% 70'i kötü alışkanlıklarından kurtulmayı hayal ediyor. % 20'den azı daha önce hiç sigarayı bırakmayı denememiş, ancak% 80'i düzenli olarak bağımlılıkla mücadele etmeye çalışıyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı yolunda ilerlemek isteyen her sigara içicisi için sigarayı kendi başınıza nasıl bırakacağınız bir zorunluluktur.

Sigara içmenin nedenleri nelerdir

Her insanın sigara içmek için kendi nedenleri vardır. Ancak çoğu, sadece sigara içen akran grubuna katılmak için genç yaşta sigara içmeye başlar. Arkadaşlık, anlayış ve eğlencenin yanan bir sigara ile geleceği izlenimini edinirsiniz. Ancak bununla birlikte sadece nikotin bağımlılığı gelir.

Tütüne bağımlı olan bir yetişkin, duyuların sürekli uyarılması uğruna bir sigara daha içiyor. Yükseke benzer bir durum, dumanda bulunan nikotinin etkisinden kaynaklanmaktadır. İnsan sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır, sakinleşir, yatıştırır, bazen coşku hissine neden olur.

Zamanla vücut nikotin etkisine alıştığından, eksik hisleri düzenli olarak doldurma isteği vardır, bu nedenle sigara içen kişi günde içilen sigara sayısını arttırır. Ancak bu bile artık böyle bir zevk getirmiyor, çünkü geçici öfori arka planında, fark edilmeyen ilk sağlık sorunları (öksürük, nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik) ortaya çıkıyor.

Birçok insan sıradan can sıkıntısı yüzünden sigara içiyor. Bağımlılık bağımlısı olduktan sonra, kendileri ile ne yapacaklarını bilemeden ondan kurtulamazlar. Yani, bir kişi otobüs beklerken, bir aramayı beklerken, yapılan işler arasında, bir arkadaşıyla konuşurken - sadece kendini meşgul etmek için otobüs durağında sigara içiyor.

Bazıları yalnız kalma korkusuyla sigarayı bırakmaya çalışmıyor. Tüm arkadaşlar ve tanıdıklar sigara içtiğinde, şirketten "çıkıp" "kara koyun" olmak istemezsiniz, aksi takdirde anlamazlar. Şirketi destekleme alışkanlığı nedeniyle akciğer kanserine yakalanmaktansa yoldan uzak durmak daha iyidir.

Bazen insanların sırf dumanın kokusunu ve sigaranın tadını sevdikleri için sigara içmeleri mümkündür. Ancak burada herkes kendisi için neyin daha önemli olduğuna karar vermelidir: anlık zevk veya birçok hastalığa yakalanma riski olmayan yaşam.

Sigarayı bırakmak için kendinizi nasıl hazırlarsınız?

Sigarayla hiçbir şey kazanmadığınızı, ancak yalnızca sağlığınızı, güzelliğinizi, gençliğinizi kaybettiğinizi anlamalısınız. Normal bir yaşam için sigaraya ihtiyacın yok, seni içeriden yiyorlar, gücünüzü alıyorlar. Onları terk ederek hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Tütün yardımıyla duyularınızın düzenli olarak uyarılmasına gerek kalmaması için kendi başınıza nasıl rahatlayacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için kendinize bir hobi, yeni bir hobi bulun. Yeni, sağlıklı ve doyurucu bir hayat yaşamaya başlayın.

Çocuklarınızın büyüdüğünü görmek, torunlarınızı kollarınıza alıp düğünlerinde dans etmek istemez misiniz? İçtiğiniz her sigarayla, bunu yaşama şansınız gittikçe azalır.

Sigarayı bırakmaya nasıl başlanır

 1. Şimdi yapmaya karar ver. Artık bahane yok: ne yarın ne pazartesiden ne yeni yıldan ne de şimdi.
 2. Ailenize ve arkadaşlarınıza niyetinizi bildirin. Onlardan destek ve yardım isteyin. Bir başkasının sizinle sigarayı bırakmaya karar vermesi harika olur, böylece birbirinizi desteklersiniz.
 3. Etrafınızda sigara içmenin tüm özelliklerinden kurtulun: kül tablası, çakmak, sigara molası için dışarı çıktığınız bir ceket veya balkonda oturduğunuz bir yastık, tütün dumanı ile teneffüs edin. Bütün bunlar artık hayatına ait değil, çöp kutusuna at.
 4. Ayda sigaraya ne kadar para harcadığınızı hesaplayın. Bu miktarı bir zarfa koyun ve saklayın. Sigara içmeden geçen ilk ayın sonunda, bu zulayı alın ve kendinize bir hediye alın, seyahat ettiğiniz yol için kendinizi ödüllendirin. Ve bunu hayatın her ayında bağımlı olmadan yapın.

Sigarayla savaşmanın ana yolları

Sigarayı bırakmanın kolay ve hesaplı bir yolu sigarayı bırakmaktır ve hepsi bu. Ancak bazı insanlar kendi başlarına bağımlılıkla baş etmekte zorlanırlar, bu nedenle tütünü bırakmanın sonuçlarıyla baş etmenin başka yollarını bulurlar.

Tütünü bırakırken yoksunluk belirtilerinin etkilerini azaltmak için nikotin bantları kullanın. Kullanıldıklarında nikotin vücuda girer ancak akciğerler dumanın olumsuz etkilerine maruz kalmaz. Doğru, kardiyovasküler sistem hala nikotinin etkilerinden muzdarip. Bu nedenle, sıvanın yapıştırılması, sigara içme arzusu ortadan kalkıncaya kadar sadece geçici bir aşamadır.

Nikotin sakızı aynı şekilde çalışır. Tükürük tutularak ağızda yavaşça çiğnenmeli ve sonra yutulmalıdır. Hoş olmayan bir tadı ve kokusu vardır, ayrıca nikotin sakızı kullanıldığında gastrointestinal rahatsızlıklar yaygındır.

Nikotin içerikli özel inhalerler de vardır. Bir sigarayı sürüklemek istiyorsanız, inhaler ile yaklaşık 80 nefes almanız gerekir. Bu şekilde vücut gerekli dozda saf nikotin alacaktır.

İlaçlar da kullanılır, ancak sinir sistemi ve insan ruhu üzerinde aşırı yatıştırıcı etkiye sahip olan antidepresanlar içerirler ve bazı uyuşukluk, uyuşukluk ve ilgisizliğe neden olurlar.

Geleneksel olmayan yöntemler şunları içerir: hipnoz, akupunktur, aromaterapi, psikolojik öneri, otomatik eğitim, komplolar, halk ilaçları.

5 gün içinde sigarayı kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz?

Bu teknik Amerikalı terapistler tarafından geliştirildi ve kendini tüm dünyada kanıtladı.

Talimatlar:

 1. Önümüzdeki beş gün içinde, sabah normalden yarım saat erken kalkın.
 2. Aç karnına 500 ml saf su için.
 3. Sonra birkaç dakika nefes egzersizleri yapın: derin, yavaş nefesler ve keskin kısa nefesler alın.
 4. Bu günlerde sadece bitki besinleri yiyin. Kahvaltıda taze meyve suları ve meyve için. Öğle yemeği, sebze çorbaları ve salatalar için. Akşam yemeği, yahniler, salatalar ve haşlanmış sebzeler için.
 5. İşe git, daha çok hareket et. Spor yapın, hafif egzersizler bile artık sizin için çok yararlı.
 6. Zaten tekniğin dördüncü gününde sigara içme arzusundan kurtulacak ve beşinci günde sonucu pekiştireceksiniz.
sigarayı kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz

Sigarayla mücadelede halk ilaçları

 • Bir çorba kaşığı kediotu, karahindiba ve kedi nanesi ihtiyacınız olacak. Koleksiyonu karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün. Ürünü tamamen soğuyana kadar kapalı bir kapak altında ısrar edin. Sonra süzün ve sigara içme dürtüsü ortaya çıktığında suyu için.
 • Tütünü solumak için dayanılmaz bir dürtüye sahipseniz, kendinize bir rulo biberiye veya sığırkuyruğu yaprağı yapın. Bu yöntem Çin'de kullanılmaktadır.
 • 250 gr yulaf yeşili kullanın. Bir karıştırıcıda öğütün ve 500 ml kaynar su dökün. Suyu bir saat ısrar edin, soğumaya bırakın ve süzün. Dilerseniz bir çay kaşığı bal ilavesiyle 100 ml içebilirsiniz.
 • Bir çorba kaşığı karbonatı bir bardak ılık suda eritin. Sigara içmek istediğinizde, ağzınızı solüsyonla çalkalayın - bu, tütünden hoşlanmanıza neden olur.
 • Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı St. John's wort demleyin ve bu infüzyonu gün boyunca normal bir çay olarak için. Bu bitki, sakinleştirici ve sakinleştirici etkisi olan ve sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olan maddeler içerir.

Sigarayı bırakma komploları

Sihirli komplolar, yalnızca onlara inanan ve onları okumak için uygun şekilde ayarlanmış olanlara bağımlılıkla başa çıkmaya yardımcı olur. Komplo metnini yakın ve sevgili bir kişinin okuması arzu edilir.

 • Yukarıda bir paket sigara okuyun: "(sigarayı bırakması gereken kişinin adı) sigaradan konuşmaya başlar. Artık kendini, başkalarını ve havayı zehirlemeyecek. Şu andan itibaren, o (isim) kendine yeni bir meslek bulacak. "
 • Gece yarısı evde kimse olmadığında bir aynanın önünde durun ve üç mum yakın. Şu kelimeleri 5 kez söyleyin: "Tanrım, bana merhamet et (isim). Bağımlılıktan kurtulmak için sağlık ve güç istiyorum. Beni acı çekmekten kurtarırsan, senin kölen olurum. "
 • Bir kadın erkeğiyle sigara içmekten konuşmak istiyorsa, gece erkeğin uyuduğu sırada aynanın karşısında durmalı, üç mum yakmalı, bir iğne geçirmeli ve şöyle demeli: "Uzak denizde bir yerlerde küçük bir ada var, oturuyorum. üzerinde (benim adım) - güzel bir kız ve bir iplik ve iğne yardımıyla (adamın adı) sigaradan uzak tutuyorum. Hayatı mahveden kötü bir alışkanlıktan kurtulur. "

1 gün içinde sigarayı bırakın

Nikotin bağımlılığınızdan bir günde kurtulacak mucize bir tedavi yoktur. Bütün sır, kişisel psikolojik uyum ve öneride saklıdır. Sigarayı bırakmak istiyorsanız, başaracaksınız. Bağımlılıktan kurtulduğunuzda daha sağlıklı ve mutlu olacağınızı, yaşınızdan daha genç görüneceğinizi düşünün. İşte bazı istatistikler:

 • Sigara içen bir kişinin gırtlak, yemek borusu, mide ve diğer organların kanserine yakalanma riski sigara içmeyenlere göre çok daha yüksektir.
 • Sigara içmek ateroskleroz ve koroner kalp hastalığının gelişmesine katkıda bulunur.
 • Sigara içenler arasında inme ve kalp krizi, nikotin bağımlılığı olmayanlara göre iki kat daha yaygındır.
 • Sigara içenler sonunda doğurganlığın azalması ve iktidarsızlıktan muzdariptir.
 • Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra nabız normale döner, bir gün içinde kalp krizi riski önemli ölçüde azalır ve iki hafta içinde nefes alma yeniden başlar. Uzun mesafeleri aşmanız ve merdivenleri çıkmanız daha kolay olacak. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski sigara içmeyenlerle aynı hale gelir.

Hamileyken sigarayı nasıl bırakabilirim?

Yakında anne olacağın haberinin ardından artık hayatında sigaraya yer kalmadı. Kendi sağlığınızı önemsemiyorsanız, bebeğinizin geleceğini düşünün. Sigaranın yerini alacak herhangi bir ilaç almayınız. Dikkatinizi içinizde gelişen hayata odaklayın.

Sık sık temiz havada olun, hamile kadınlar için gösterilen hafif fiziksel egzersizler yapın. Anne adayları kulübüne kaydolun, onlarla iletişim kurmaya başlayın, sorununuzu anlatın. Orada, sigarayı nasıl bırakacağınıza dair ipuçlarını ve püf noktalarını sizinle paylaşacak benzer düşünen insanlar bulacaksınız.

İnsanların sigara içtiği yerleri ziyaret etmekten kaçının. Bağımsız sigaraya ek olarak, embriyonun sağlığına da zararlı olan ikinci el sigara içmekten vazgeçin. Güçlü bir sigara içme arzunuz varsa, bir avuç ahududu yiyin, nikotin arzunuzu geçici olarak etkisiz hale getirecektir.

hamilelik sırasında sigarayı bırakmak

Nikotin bağımlılığından kurtulurken nasıl iyileşilmez

Bazı kadınlar sigarayı bırakmanın kilo almaya yol açacağına inanmaktadır. Ancak sorunu "yakalamaya" başlarsanız daha iyi olacaksınız. Örneğin, sigara yerine kek üzerine atıştırın veya şeker yiyin.

Ellerinizi meşgul etmek için kendinize yeni ve iyi bir alışkanlık bulduğunuzdan emin olun. Kadınların örgü örmeye, nakış yapmaya, boyamaya başlaması teşvik edilir. Erkekler evin sorunlarını gidermek için boş zamana sahip olacaklar: muslukları, dolapları, resimleri veya rafları sabitlemek.

Sporları bağlayın. Günlük tempolu yürüyüşler bile sigarayı bıraktığınızda iyileşmenizi engeller. Kilo vermenize ve sinirlerinizi sakinleştirmenize yardımcı olmak için yoga yapın. Yoga sayesinde hem kendinizle hem de iç dünyanızla uyum içinde yaşamaya başlayacak, sigaraya çekilmeyeceksiniz.

Sigarayı sonsuza dek nasıl bırakabilirim?

Herkes sigarayı bir anda bırakmayı başaramaz. Küçük adımlar atın. Günlük olarak içilen sigara sayısını azaltarak başlayın (otobüs durağında otobüs beklerken, TV'de reklam molası sırasında vb. ). Daha sonra uyandıktan hemen sonra ve yatmadan önce sigarayı bırakın.

Sigarayı azaltarak her gün doğru yönde hareket edin. Her başarıda sevinirseniz, sigarayı sonsuza kadar sorunsuz bir şekilde bırakacaksınız.