Sigarayı kolayca ve kolayca bırakma

Sigarayı reddetme

Er ya da geç, neredeyse her sigara içen kişi bu işi bırakma zamanının geldiğine karar verir.

Sebepler çok farklı olabilir: baskı işte başladı ve kışın bile dışarıda sigara içmek için koşmanız gerekir; sağlık şaka yapmaya başladı - şüpheli bir şekilde uzayan sabah öksürük saldırıları; görünüm arzulanan çok şey bırakıyor - cilt soluyor, parmaklar sararıyor, saçtan ve ağızdan gelen koku çok iğrenç . . . Birçok seçenek var ve her birinin kendine ait.

Ancak pratikte herkes ortak bir fikri gerçekleştirmeyi başaramaz ve hemen olmaz, nikotin bağımlılığı kolay kolay geçmez. Aynı zamanda doktorlar, sigara içenlerin ezici çoğunluğunun kendi başlarına bırakabileceğini, nikotine fiziksel bağımlılığın alkol veya uyuşturucudan çok daha az olduğunu oybirliğiyle savunuyorlar. Bu ilk zorluktur.

Ve ikinci zorluk, tütün bağımlılığından kurtulma sözü verilen yöntem ve araçların sular altında kalmış bir deniz olması ve hatta uyuşturucu bağımlılığı konusunda eğitilmiş bir kişinin bile hemen ona yönelememesi gerçeğinde yatmaktadır. Seçim, gözlerin yukarı fırlaması, kafada gözyaşlarının başlaması ve eller otomatik olarak paketten başka bir sigara çıkarması şeklindedir.

Sigarayı nasıl kolayca bırakabileceğimizi anlamaya çalışalım mı?

Üç kaynak ve üç bileşen

Tütün bağımlılığından kurtulmanın tüm yöntemleri üç geniş kategoriye ayrılabilir.

İlk grupkelimenin en geniş anlamıyla terapötik öneriye dayalı yöntemler.

İkinci grup- refleksoloji ile ilişkili (akupunktur, elektropunktur, yakı, akupunktur, vb. ).

İÇİNDEüçüncü grupVücudun nikotin yoksunluğu sendromunun daha kolay ve hızlı bir şekilde üstesinden gelmesini sağlayan hem nikotin ikameleri hem de diğer çeşitli ilaçlar gibi çeşitli ilaçları içerir.

Çoğu zaman, uzmanlar, üç grubun yöntemlerinden birleştirilmiş kendi yazar tekniklerini oluştururlar. Dahası, zanaatlarının ustaları her hasta için bir "kokteyl" yaratır.

Çoğu doktorun hemfikir olduğu tek şey, sigarayı hemen bırakmanız gerektiğidir. Son nefesten sadece 30 dakika sonra, kandaki nikotin konsantrasyonu düşer ve bu ana dayanırsanız, bir sonraki "doz" için fiziksel ihtiyaç sadece üç gün içinde ortadan kalkar.

Herkesinki kendine

Ancak, her şey bu kadar basit olsaydı, çevremizde ihmal edilebilir düzeyde sigara içenler olurdu. Bu, her şeyin o kadar basit olmadığı anlamına gelir. Ve gerçekten de sigara bağımlılığı çok çok bireyseldir. Bu alışkanlıktan kurtulmak için kimin, hangi sebeplerle ve nasıl hareket edeceğini bulmaya çalışalım.

Sinirli

Bu kişi sakinleşmek, düşüncelerini toplamak, kendini toparlamak için sigara içiyor. Genellikle geceleri yatakta sigara içiyor. Çoğu zaman, çoğu olumsuz olan patlayıcı veya basitçe yoğun duygularla karakterizedir. Kolerik, melankolik veya her ikisinin de ürkütücü bir karışımı. Aynı zamanda olağanüstü, yaratıcı bir insan da olabilir.

Ne yapalım?Burada kesinlikle bir doktora ve tüm malzemeleri kontrol ederek dikkatle seçmeniz gereken çok özel "kokteyle" ihtiyacınız var. Tıbbi düzeltmenin gerekli olması mümkündür - en azından sakinleştirici. Ve elbette, alkolden vazgeçmemiz gerekecek çünkü vücudumuzda, sigaralar ve alkol, tabiri caizse genetik düzeyde birbirine bağlıdır ve bu tür bir kişilik için bir kadeh şarap veya bir kadeh votka haline gelebilir olağan ve tamamen otomatik bir eylem programını (sigara - çakmak - nefes) başlatacak olan "tetikleyici". Kişi ilk başta tekrar sigara içtiğini bile fark etmeyebilir.

Pragmatist

Onun için sigara sadece bir rahatlama biçimidir. Süreçten hoşlanıyor, görüntüye sıkıca tutturulmuş puro, puro veya pipo içiyor - Churchill'i veya yurttaşı Sherlock Holmes'u hatırlayın. Bir pragmatist için ritüel unsur önemlidir - mesela öğleden sonra kahvesi ve sigarası veya bir puro ve konyak. Çoğu zaman, bu, iradeli ve kararlı, belirli bir güce sahip, iyi niyetli bir kişidir: bir işadamı veya bir politikacı.

Ne yapalım?Doktorların burada yapacak bir işi yok. Bu tür insanlar için genellikle tek otorite onlardır; doktorlar da dahil olmak üzere başkalarının görüşleri onlar için belirleyici bir rol oynamaz. Bu durumda ne hipnoz, ne iğneler ne de psikoterapi işe yaramayacaktır, çünkü kişi yalnızca kendine inanmaya alışkındır. Ve ancak kendisi böyle bir karar verirse sigarayı bırakabilecektir. Örneğin, fiziksel aktivitesi yüksek bir hobi (dağ bisikleti, dağcılık, dağ nehirlerinde rafting vb. ) Onu böyle bir adıma itebilir.

Bağımlı

Sigaradan pek zevk almıyor. Bir bağımlı için bu bir iletişim yoludur. Şirket için ve çok erken yaşta sigara içmeye başlar. İş yerinde, sigara içmek istediği için değil, gerekli olduğu için tek bir sigara molasını kaçırmaz.

Ne yapalım?Böyle bir insan tek başına sigarayı asla bırakmaz. Çok uzun bir psikoterapi ve psikolojik rehabilitasyon süreci gerekli olacaktır (süreç birkaç yıl sürebilir). Hipnoza kendini iyi borç veriyor, sigara ile ilgili tüm "korku hikayelerine" tepki veriyor, tütün karşıtı (sosyal) reklamcılık için ideal hedef kitle.

Aşık

Ve aşık, özverili bir şekilde, bir domuzun çığlığına. Tabii ki bir sigaraya. Sigarayı sever, neredeyse ilk nefesten itibaren sigara içenlerin arasına girer. Çevre onlar için önemlidir - güzel çakmaklar, parlak paketler, çeşitli aksesuarlar. Vakaların ezici çoğunluğunda, bu tür insanlar kinestetik olurlar - yani çevrelerindeki dünyayı dokunsal hislerle algılarlar, ellerindeki her şeye dokunmaları, dokunmaları, bükmeleri gerekir.

Ne yapalım?Böyle bir kişiyi ancak silah zoruyla sigarayı bırakmaya veya yaşama ve sağlığa başka bir tehditle bırakmaya zorlayabilirsiniz. Sigara içerken mide bulantısına neden olan ilaçlar, fizik tedavi, akupunktur, akupunktur - yani dokunarak maruz kalma - yardımcı olabilir. Sigaralar için bir çeşit ikame vermek çok önemlidir - en azından bir oyun konsolu, en azından en yeni "süslü" olan, gerçekten bir cep telefonu istemiyorum, en azından kalemli bir PDA, en azından herhangi bir hobi manuel çalışma gerektiren. Aksi takdirde, böyle bir kişi, özellikle işi toplantılarla bağlantılıysa ve ofis masasında uzun süre oturuyorsa - bu bir kinestetikçi için cehennemdir.

"Bahaneler"

1. Klasik kadın "bahanesi" - Şişmanlamaktan korktuğum için sigarayı bırakmak istemiyorum

Gerçekten de, sigarayı bırakan birçok insan gözlerimizin önünde bulanıklaşmaya başlar. Ancak sigarayı bırakmanın bununla hiçbir ilgisi yoktur. Sadece zamanla, ağızdaki tat tomurcuklarının hassasiyeti geri gelir ve en sıradan yiyecekler bile ilahi bir şekilde lezzetli görünmeye başlar. Nasıl direnebilirim? Böylece ulaşılabilen tüm nefislerin artan emilimi başlar.

Kilo alımından kaçınmak mümkün mü? Kesinlikle. Evde sürekli taze meyve ve sebzeleri bulundurmanız yeterlidir ve onlarla birlikte yeni tat duyularına olan susuzluğunuzu giderirsiniz. Kızılcık gibi ekşi meyveler bu konuda özellikle iyidir, ancak kışın onu bulmak oldukça sorunludur. Bazı insanlara, sürekli yanlarında taşıdıkları küçük bir şişe normal maden suyu yardımcı olur. Bir kek için sigara içmek ya da ahıra gitmek arzusu vardı - durdular, birkaç yudum içtiler ve devam edebilirsiniz.

2. Numara Özellikle ileri düzey kullanıcılar için "Mazeret": Sigara içmek Parkinson hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur

Nitekim Amerikalı bilim adamları tarafından böyle bir çalışma vardı. Hatta tütünün bir çeşit nöroprotektif ajan içerdiğini öne sürdüler. Şimdiye kadar, onu ayırt edemedik. Evet ve saf biçimde değil, örneğin siyanürler, benzpirenler, amonyak, kadmiyum ve şüphesiz diğer zararlı maddeler gibi dört bin tütün dumanı bileşenine sahip bir şirkette gelir. Dolayısıyla, eğer mevcutsa, koruyucu etki, bir sürü hastalık geliştirme riskiyle yok sayılır.

Ama mantıklı geliyor mu?

Sigara içen kişinin vücudunun tütünü bırakmaya nasıl tepki vereceği, sağlık durumuna, yaşına ve en önemlisi, sözde nikotin sendromunun bir kişinin sigarayı bıraktığı aşamaya bağlıdır. Yine de, ölümcül ve tedavi edilemez hastalıklara "sigara" içmeden sigarayı bırakırsanız, vücut zamanla tütün dumanının zehirleriyle zehirlenmesinin sonuçlarından bağımsız olarak kurtulur.

Çalışmalar, solunum sistemindeki, örneğin tütünün yanma ürünleriyle zehirlenmenin neden olduğu patolojik değişikliklerin, bir kişinin sigarayı bıraktıktan sonra ortalama bir yıl içinde telafi edildiğini göstermektedir. Ve diğer göstergeler yavaş yavaş normale dönüyor.

Yani sigarayı kendi başına bırakmayı başarırsan, harika. Pekala, eğer işe yaramazsa, uzmanlarla, narkologlarla, psikoterapistlerle iletişim kurmanız gerekir. Arkadaşlarının, meslektaşlarının, tedavi görmüş sanal tanıdıklarının tavsiyelerine göre arzu edilir. Ve her şey kesinlikle yoluna girecek.