Doğru şekilde sigarayı bırakma: aniden veya yavaş yavaş

Sağlığa zararın farkına varan - kendilerine ve etrafındakilere, sigara severler sigarayı tamamen bırakmayı düşünüyor. Hem ani ret hem de kademeli ret etkili olabilir.

sigara bırakma

"Yavaş yol"

Bu, sayı sıfıra ulaşana kadar her gün daha az ve daha az sigara içmek anlamına gelir. Bu yöntem, tehlikeli semptomlarla tehdit eden yoksunluk semptomları - "yoksunluk sendromu" gelişme olasılığını azaltır.

Bir kişi çok sigara içerse ve aniden bırakırsa terleme, titreme, hazımsızlık, kusma, baş ağrısı ve kas ağrısı yaşayabilir. Bazı durumlarda, geri çekilme komaya yol açar ve bu zaten yaşamı tehdit eder.

Bununla birlikte, kademeli azalma, geri çekilme semptomlarının yüzde yüzünü de garanti etmez. Geri çekilme semptomları daha az şiddetli olmasına rağmen daha uzun sürebilir.

Bu nedenle, sigarayı "yavaşça" bırakmadan önce bir plan yapmanız gerekir. Tercihen bir doktorla birlikte. Sigara sayısının tam olarak nasıl azaltılacağını, hangi gün tamamen reddedileceğini belirtir. Programa yardımcı yöntemler yazmak gerekir: özel nikotin bantları, sakız - kim daha iyisini sever.

Diyet hakkında önceden düşünmelisiniz: artan iştahla ne yapmalı. Gerçekten sigara içmek istemeniz veya arkadaşlarınızın size bir sigara teklif etmesi durumunda bir plan yapılmalıdır. Ya stresli bir durum ortaya çıkarsa? Sigarayı bırakmak, stratejinin önemli bir parçasıdır.

Uzmanlar, kademeli olarak bırakanlar için birkaç ipucu daha veriyor:

  • güne sigara içmekle başlamak yerine, işte ilk duman molasını bekleyin - ve saymaya başlayın;
  • arabada sigara içiyorsanız, elinizde sadece bir sigara bulundurun;
  • X günü geldiğinde - sigarasız harcayın, "yarın" a aktarmayın, aksi takdirde tüm plan akıllılara gidecek;
  • Hala tökezliyor ve daha fazla sigara içiyorsanız - umutsuzluğa kapılmayın, plana sadık kalmaya devam edin ve doğru yola geri dönün.
vücut daha yavaş sigara bırakmayı daha kolay tolere eder

"Hızlı parça"

Bu, sigarayı derhal bırakmanız ve "son bir" sigaraya ulaşmamanız gerektiği anlamına gelir. Yöntemin avantajı sürenin kısaltılması ve yoksunluk belirtilerinin uzamamasıdır.

Ancak büyük bir dezavantaj da var: "yoksunluk sendromu" o kadar güçlü olabilir ki bir kişi muazzam fiziksel ıstıraplar yaşayabilir. Yukarıda belirtildiği gibi komaya kadar. Ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilirler.

Bununla birlikte, bırakmaya karar verenler, nikotin bantları ve reçeteli ilaçlarla yoksunluktan dramatik bir şekilde "kendilerini" kurtarırlar. Yani, bu tür kararları bir uzman olmadan almamak daha iyidir.

Ancak her şey yolunda giderse, sigaraya geri dönmek istemeyeceksiniz ve yine acı bir şekilde bırakacaksınız.

"Kısa yol" sevenler için ipuçları:

  • sigaranın aniden tamamen terk edilmesinden önceki gün, nikotin bağımlılığını hatırlatan her şeyi, güzel kül tablalarına ve koleksiyon çakmaklarına kadar evden atın;
  • paketi "her ihtimale karşı" dolaba saklamayın;
  • giysileri, perdeleri, mobilyaları yıkayın, kuru temizlemeye bir araba alın - böylece sigara kokusu bile kalmaz.
  • Bir doktor tavsiyesi üzerine özel ilaçlar alırsanız, bunları önceden satın alın, böylece acilen açlık aramanıza gerek kalmaz.
bir kişinin keskin bir sigara bırakmaya katlanması daha zordur

Peki hangi yöntem daha iyidir?

2017'de yapılan bir araştırma, sigarayı bırakmayı seçen sigara içenlerin arayışlarında daha başarılı olduğunu buldu. Oranları% 22'dir. Her gün daha az sigara içenler sadece% 15, 5 başarı elde etti. Her iki grup da nikotin bandı kullandı ve doktorlar tarafından gözlemlendi.

Araştırmacılar, bir kişinin hangi yöntemi seçmesinin o kadar önemli olmadığını vurguluyor, asıl mesele, sonsuza dek sigarayı bırakma arzusu, kararlılığı ve hazırlığı.