Sigarayı bırakmak ve baştan başlamamak: doktorlardan ve sigarayı bırakmışlardan tavsiyeler

Tütün bağımlılığının zararlı etkileri hakkında o kadar çok şey söylendi ki, bazı sigara içenleri korkunç tıbbi gerçeklerle korkutmanız pek mümkün değil. Günlük "nikotin inhalasyonlarına" alışmış bir kişi, sonunda bu tür tehditlerden soyutlamayı öğrenir. Bu tür dikkatsizliğin nedeni hiç de aptallık değildir. Sigara, karşı cinsle sağlıksız bir ilişkiye benzetilebilir: Yanlış kişiye aşık olduğumuzda, burada ve şimdi kendimizi rahat hissettiğimiz için başkalarının tavsiyelerini ve uyarılarını görmezden gelme eğilimindeyiz. Ek olarak, bir ayrılık her zaman acı verici bir yoksunluk sendromuna yol açacaktır ve hiç kimse yeni bir hayata başlama girişiminin başarılı olacağına dair garanti vermez.

Dışarıdan yardım almadan kötü alışkanlıklarından vazgeçmeye karar veren sigara tiryakilerinin sadece %3-6'sının sigaralarını güvenle bırakması şaşırtıcı değildir - yaklaşık %70'i açık veya örtülü olarak bunu hayal etse de. Sigarayı kalıcı olarak bırakmanın etkili yollarını birlikte bulmaya çalışalım.

kendi kendine sigarayı bırakmak

Bir kez daha sigaranın tehlikeleri hakkında: yaygın gerçeklerden az bilinen gerçeklere

Muhtemelen sigara içmenin hayatınızı kısalttığını duymuşsunuzdur. Ama ne kadar? İstatistiklere göre 13 yıldan bahsediyoruz - bu süre zarfında ne kadar yapabileceğinizi hayal edin! Bununla birlikte, sigarayı bırakma lehine eşit derecede önemli bir argüman, yaşam kalitesidir. Kulağa ne kadar alaycı gelse de ölüm, sigara içen birini bekleyen en kötü şey değildir. Gerçekten de, bildiğiniz gibi, genellikle kanserojen tütün dumanının etkisi altında ortaya çıkan onkolojik hastalıklar bile hastayı hemen öldürmez. Ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp yetmezliği (miyokard enfarktüsüne bağlı) veya felç sonrası gelişen felç gibi patolojilerle uzun yıllar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda, hastaya bakma yükümlülüğü akrabalarına - eşlere, çocuklara, emekli ebeveynlere - düşer.

Sigara içmeyle ilişkili bazı sağlık sorunları - diş çürümesi, gastrit, erken cilt yaşlanması - kelimenin tam anlamıyla maliyetlidir. Tütün severler daha sık tıbbi yardım almaya, kozmetikçileri ziyaret etmeye ve eczanelerden ilaç satın almaya zorlanıyor. Sigara maliyetiyle birleştiğinde, bu bütçe çizgisi, her yıl iyi bir tatile veya paranın her zaman utanç verici olduğu şeyleri satın almaya harcanabilecek bir miktarı "yiyebilir".

sigarayı keskin bir şekilde bırakmak, bir kişinin hem fiziksel hem de zihinsel durumunu etkileyebilir

Mahrem alanda bir sorun olarak tütün kullanımının bu kadar üzücü bir sonucunu unutmayın: küçük pelvis damarlarının yenilgisi nedeniyle, genç yaşta erkek sigara içenler erektil disfonksiyon geliştirebilir. Sigara içmenin kadın vücudu üzerindeki etkisi daha az önemli değildir: Bu bağımlılıktan muzdarip olan daha adil cinsiyet arasında, adet düzensizliklerine, erken menopoza ve libido azalmasına neden olan hormonal bozukluklar daha sık görülür. Sigara içenlerin oral kontraseptif kullanması tehlikelidir - bu, kan damarlarında kan pıhtılaşması riskini artırır.

Kadınları sigarayı bırakmaya sevk eden sebeplerin başında çocuk sahibi olma isteği gelmektedir. Birçok ünlü, sigarayı ancak jinekolog tarafından yasaklandıktan sonra veya uzun zamandır beklenen hamilelik geldikten sonra bıraktıklarını itiraf etti. Böylece, bir anne olan aktris Catherine Zeta-Jones yaşam tarzını değiştirmeyi başardı ve dükkandaki meslektaşları Julia Roberts ve Kate Hudson, doktorların tavsiyelerini izleyerek bunu önceden yapmayı tercih etti.

Bir kez ve herkes için sigarayı bırakmak: efsane mi yoksa gerçek mi?

Sigarayı bırakmanın zorluklarına rağmen, bunu yapmak her zamankinden daha kolay. Böyle bir adım atmaya karar verenlerin hizmetinde sayısız ipucu, kitap, teknik, ilaç, özel elektronik cihazlar ve hatta mobil uygulamalar var. Toplumun sigara içenlere karşı daha eleştirel hale gelmesi önemlidir: bugün yemekhanelerde, merdivenlerde, gece kulüplerinde, havaalanlarında ve tren istasyonlarında sigara içmek yasaklanmıştır. Ancak sadece birkaç on yıl önce, uçak kabinlerinde bile sigara içilmesine izin verildi: uzun uçuşlar sırasında "bağlı" olanlar için bunun ne kadar zor olduğunu bir düşünün.

Tütün bağımlılığına veda etmenin tüm yöntemleri kabaca iki büyük gruba ayrılabilir:

sigarayı bırakma döneminde bir erkekte panik atak ve sinirlilik
  • Sigarayı bırakmanın kendi kendine yardım yolları- bir uzman ziyareti gerektirmeyenler. Bunlar, sigaranın aniden kesilmesini (bir kişi herhangi bir yardımcı olmadan olağan eylemlerini kısıtladığında), piyasada bulunan nikotin içeren ilaçların kullanımını, elektronik sigaraya geçişi, bunlardan birini kullanarak içilen sigara sayısında azalmayı içerir. popüler yöntemler (örneğin, Alan Carr'ın "Sigarayı bırakmanın kolay bir yolu" kitabına göre), vb.
  • Hekim kontrolünde uygulanan teknikler:bu grup, dış müdahale gerektiren yaklaşımları içerir. Örneğin, bir narkolog, sigara içme isteğini hafifletmek için reçeteli ilaçlardan birini reçete edebilir. Sadece bir seansta bir hipnoz uzmanı, hastaya bilinçaltı bir korku veya sigaraya karşı iğrenme duygusu aşılayabilir, bu da bağımlılığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Motivasyon terapisinde uzmanlaşmış psikologlar, bir kişiyi sigara içmeye devam etmeye teşvik eden nedenleri anlamaya yardımcı olur: çoğu zaman gerçek güdülerin farkındalığı, onlarca yıldır imrenilen pakete bağlı olanların bile sonunda bırakmasını sağlar.

Sigarayı bırakmak için "uygun" veya "değersiz" yöntemler olmadığını anlamak önemlidir: Her bağımlı kişinin bir uyuşturucuyu bırakmaya karşı bireysel bir yanıtı vardır (nikotin kadar masum görünen biri bile). Sigara molaları arasındaki sürenin uzamasının arka planında gelişen yoksunluk sendromunun ("çekilme") üstesinden gelmek için irade tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle, doktorlar tıbbi gözetim altında sigarayı bırakmayı tavsiye eder: bu nedenle başarı şansı daha yüksektir ve fizyolojik düzeyde olumsuz reaksiyon olasılığı minimumdur.

Kötü bir alışkanlığı aniden bırakmak çok mu faydalı?

Dışarıdan gelen nikotinin metabolizmasından keskin bir şekilde dışlanması, akciğer hastalıklarının alevlenmesi, sindirim bozuklukları ve kan basıncındaki dalgalanmalar ile kendini gösterebilen hoş olmayan sonuçlara yol açar. Ayrıca, sigarayı bırakma aşamasında deneyimli sigara içenler "nikotin yoksunluğu" yaşarlar: ruh halleri bozulur, başları ağrır ve dikkat konsantrasyonları azalır. Şiddetli vakalarda yoksunluk belirtileri uykusuzluğa ve hatta depresyona neden olabilir.

Buna dayanarak, bağımlılığın üstesinden gelmeyi kolaylaştıran ilaçlara yönelmek bir zayıflık değil, akıllıca bir karardır - tıpkı diş tedavisi sırasında ağrı kesici talebinin zayıflık olarak adlandırılamaması gibi.

Sigarayı bırakanlara ilaç tedavisi

özel egzersizler sigaradan uzaklaşmaya yardımcı olacaktır

Bununla birlikte, bazı durumlarda ilaç almayı reddetmek daha iyidir. Örneğin - karaciğer hastalığı olan kişiler, hamile kadınlar sigarayı bırakıyor. Nikotin bağımlılığı için belirtilen birçok ilacın yan etkileri vardır ve bunların bazıları bağımlılık yapar - bu nedenle ilaç tedavisi tütüne veda etmenin alternatif bir yolu olarak popülerdir.

  • Tüm kimyasal bağımlılıklar (alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı ve nikotin bağımlılığı) aynı patolojik mekanizmalara sahiptir, bu nedenle psikiyatristlerin önerdiği yöntemler evrenseldir ve her hastaya yardımcı olabilir. Bir uzmanla bireysel çalışma veya gruplar halinde sınıflar, yalnızca sigara içme isteğinin üstesinden gelmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sosyal yeniden yapılanmayı da kolaylaştırır: eski sigara içenlerin kişisel örnekleri, genellikle cazibenin üstesinden gelmeye ve kalıcı bir terapi sonucuna uyum sağlamaya yardımcı olur.
  • Birçok insan, temel bir yaşam tarzı değişikliğinin sigarayı bırakmalarına yardımcı olduğunu bildirmektedir: sağlıklı bir diyete geçmek, yoğun spor aktivitelerine başlamak, iş değiştirmek ve hatta yaşadıkları yer. Herkes böyle ciddi değişiklikler yapmaya hazır değil, ancak böyle bir durumda sigarayı bırakma girişimini zamanlamak oldukça uygun.

Nikotin bağımlılığından kurtulmak için farmakolojik ajanlar

Nikotin çekilmesini kolaylaştıran ilaçlar aşağıdaki tiplere ayrılır:

  • Nikotin replasman tedavisi- bu ilaçlar saf nikotin veya analoglarını içerir. Belirli bir şemaya göre hap almak veya yamalar kullanmak, tütüne zihinsel bağımlılığın üstesinden gelmeye yardımcı olur ve dozajda kademeli bir azalma, yoksunluk semptomlarını hafifletir.
  • Nikotinden gelen zevkin sinir uyarılarının blokerleri.Bu gruptan biyokimyasal düzeydeki araçlar, beyin reseptörlerinin çalışmasını değiştirir, böylece dışarıdan nikotin arzının kesilmesi fizyolojik düzeyde ciddi bir reaksiyona neden olmaz.
  • Anti-anksiyete ilaçları, sakinleştiriciler ve antidepresanlarkimyasal bağımlılığı etkilemez, ancak sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç haftayı kolaylaştırarak yoksunluk sendromunun belirtileriyle başa çıkmaya yardımcı olur. Ve antidepresan almanın çok fazla kontrendikasyon ve yan etkisi varsa ve ilaçların kendileri sadece bir doktor reçetesiyle satın alınabiliyorsa, o zaman eczaneden kendi inisiyatifleriyle anti-anksiyete ilaçları satın alınabilir (bir uzmana danışmak da gerekli olsa da) ). Sakinleştiriciler arasında kediotu, şakayık, alıç, anaç tentürleri gibi bitkisel içeriklere dayalı müstahzarlar ayırt edilebilir. Bu tür fonların önemli bir dezavantajı, hepsinin uyuşukluğa neden olmasıdır. Ek olarak, alerjisi olanlar için dikkatli kullanılmalıdırlar.

Ayrı bir grup, reçetesiz satılan anksiyolitikleri içerir (örneğin, Fabomotizol). "Fabomotizol", sinir sistemi üzerinde yenileyici bir etkiye sahiptir, kaygı, sinir gerginliği, sinirlilik seviyesini azaltır. Sonuç olarak - nikotinin geri çekilmesinin neden olduğu streste bir azalma, girişimin başarısında güç ve güvenin ortaya çıkması, genel duygusal arka planda bir iyileşme Fabomotizol ile tedavi, sinir hücrelerinin bir tür "onarımıdır", zaman zaman herkese gösterilebilir. Herkesin hayatında stres vardır, ancak karakterin veya yaşam tarzının doğası gereği onlarla başa çıkmanın tüm yolları değil. Bu nedenle, pek çok sigara tiryakisi, alışkanlıklarını sigaranın sakinleşmelerine yardımcı olduğu gerçeğiyle açıklar, ancak durum böyle değildir. Nikotin bağımlılığı potansiyel bir stres kaynağıdır, ancak ruh halini iyileştirmek için daha az zararlı yöntemler vardır. "Fabomotizol", uygulamanın ilk haftasından itibaren çalışmaya başlar - sinirlilik ve kaygıyı azaltır, ancak aynı zamanda uyuşukluğa, bağımlılık ve yoksunluk sendromuna neden olmaz, konsantrasyonu azaltmaz.

Dünyada bir zamanlar verdikleri bir karardan pişman olacak çok az eski sigara içicisi var. Ama son sigarasını yıllar önce içmediğinden yakınanlar da var. Nikotinsiz hayat renk kaybetmez - ve aynı zamanda daha uzun ve daha mutlu olma şansına sahiptir. Bir dahaki sefere sigara içmeye karar verdiğinizde bunu düşünün.