Oruç sırasında sigara içmek ve Lent'ten önce nasıl bırakılacağı mümkün mü?

Oruç sırasında sigara içmek, hayattaki ile aynı olmamalıdır. Ancak bu, pek çok inananın sahip olduğu bir alışkanlıktır. Kutsal dönemde sigarayı kısa bir süreliğine bırakırlar, sonra tekrar başlarlar.

kilisede mumlar ve Lent sırasında sigara içmek

Rahiplerin görüşü: Oruç sırasında sigara içmek mümkün mü

Kutsal Kırk Gün, gıda alımının kısıtlanması nedeniyle Paskalya tatilinden önceki zamandır ve görünümünün katı bir sınıflandırması vardır. Ayrıca, bu dönemde, günahları görmezden gelerek Tanrı'nın yasalarını özel bir güçle gözlemlemek gerekir. Sigara bunlardan biridir.

Sigara içmek günahtır, çünkü tütünün Kutsal Ruh'un tapınağı olan bedene saygısızlık yaptığına inanılır. Sigara içen biri başkalarına kötü örnek olursa, günahın gücünü arttırır, çünkü bir gün mümin kendisine uyanlardan sorumlu olur. Sigara içmek kelimenin tam anlamıyla köleleştirir ve sizi alışkanlığa bağımlı hale getirir. Boşa harcanan para, ihtiyacı olanlara yardım ederdi.

Dikkat!Din adamları şöyle diyor: "Sigara içmek sadece Lent sırasında değil, yaşam boyunca yasaktır. "

Bu alışkanlığın yıkıcı olduğu bilinen bir gerçektir. Her ne kadar birçok insan bunu yapmaya devam etse de. Bazen insanlar içtenlikle bırakmak isterler, ancak onlarca yıllık "deneyim", yüzlerce içilen sigara paketi kimsenin bağımlılıktan kurtulmasına izin vermez. Herkes sigara içiyor - inananlar, Hıristiyanlar, Müslümanlar, ateistler. Ancak bu kutsal dönem insanı ciddi düşünmeye, alışkanlıklarını, yaşam ilkelerini yeniden gözden geçirmeye sevk eder. Bazı sigara içenlerin bu fenomene sonsuza kadar bağlanması dikkat çekicidir, diğerleri - oruç tuttuklarında, diğerleri - büyük ölçüde işkence görür.

Lent'ten önce sigarayı bırakmak nasıl

Herkes sıkı bir şekilde oruç tutmaz, ancak bir mümin kararını verirse, imtihan için önceden kendini hazırlaması gerekir.

Dikkat!Test, oruç tutmanın kendisi değil, bazen reflekslere getirilen sigara alışkanlığıdır.

Bir inanan hayatını değiştirmeye hazır olduğunda, kendisini birkaç Ortodoks gerçeğiyle donatmalıdır.

Sigara içmenin günah olduğunu itiraf etmek

Sigara içmenin cazibesine yenik düşmek, kendi bedeninize, Ruhun tapınağına saygısızlık etmek demektir. İnanlının başkalarına günah örneği vermek istemesinin olası olmadığını fark etmeye değer. Akrabalarının - anne, kızı, oğlu - bir gün onu takip edeceğini anlamalısın. Ek olarak, kabul edilmelidir: sigara içmek kötüdür, Yüce Olan'a, kendine ve başkalarına karşı günahtır. Farkındalık, itiraf, rahmete, berekete yol açacak, mümin özgürleşecektir.

oruçluyken sigara ve sigara

Sigarayı günah olarak görmek

Sigara içmenin günah olduğunu anlayan mümin, anında bırakabilir. Ancak bunu kelimenin tam anlamıyla bir seferde yapmanız gerekir. Sigara içen kişi daha önce bir paket kullandığı sürece, günde "bir sigarayı" haklı çıkarmak imkansızdır. Derhal bırakmanız gerekiyor, aksi takdirde ayartmaya yenik düşmek, kötülüğün kazanmasıyla eşdeğerdir. Vicdana, iradeye hitap etmek gerekir.

Namaz

Sigarayı bıraktığınız zaman dua etmelisiniz. Böyle zor bir kararda daha yüksek güçlerden yardım istemek. Tanrı'nın böyle bir adımı onaylaması için dua etmek, hatta talep etmek, çünkü bir kişinin "neyden" yapıldığını, bazen onun için ne kadar zor olduğunu bilir.

Alışkanlık

Sigara içmek büyük bir bağımlılık, güçlü bir alışkanlıktır. Sigara tiryakisi yıllarca ceplerinde sigara aramak, nefes almak için refleksler geliştirir. Bütün bunların değiştirilmesi, değiştirilmesi gerekiyor. Bir paket sigara yerine sakız, şekerleme kullanın.

Lent'ten önce sigarayı bırakma ritüeli

Shrovetide'nin son gününde, hayatınızın geri kalanında sigara alışkanlığınızı kaybetmenize yardımcı olacak özel bir ritüel düzenlenir. Temiz Pazartesi arifesinde, Lent'in ilk günü, yatmadan önce komodininize sigarasız bir paket koymalısınız. Sonra elleriyle yazdıkları bir kağıt parçası alırlar: "Şu andan itibaren sigara içmiyorum. "Paketin üzerine koydular. Son olarak, bir çakmak almanız, içindeki gazı boşaltmanız veya boş bir kibrit kutusuyla değiştirmeniz, kağıdın üzerine koymanız gerekir.

Sabah, çarşaf yakılmalı, gerisi atılmalıdır. Ritüel vaat ediyor - sabahları sigara içme arzusu neredeyse kuruyacak. En azından hoşgörülü olacak, bu yüzden buna boyun eğmemek oldukça kolay.

Bir ritüelin geçerli olarak adlandırılmasının birkaç özel nedeni vardır:

  1. Genç ay. Paskalya tatili belirli bir tarihe bağlı değildir. Ayın konumuna göre, yani ekinoksun geldiği ilkbahardaki ilk dolunaydan sonra kutlanır. Oruç başlangıcı, Paskalya'dan 40 gün önce, genç aya düşer ve bu, kötü alışkanlıklardan kurtulmak için uygun bir dönemdir.
  2. İnanç. Sözde Hıristiyan egregor, inananın oruç döneminde zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olur, arınmayı teşvik eder - manevi, fiziksel, - güç, enerji verir.
  3. Büyü. Ritüelin bileşimi, inananın zaten sigara içmediği ifadesi, her taraftan boş bir paket, çakmak (kutu) tarafından "basıldığında" özel bir etkiye sahiptir.
oruçluyken sigara içilmez

Çalışmıyorsa ne yapmalı

Bazı müminler büyük bir utançla bu alışkanlığı sürdürmeye devam ederler, ancak kendilerine engel olamazlar. Genellikle oruç sırasında sigarayı bırakmayı başarırlar, ancak daha sonra kendilerini zayıf iradeli olarak kabul ederek yeniden sigaraya başlarlar. Ancak bunda utanç verici bir şey yok, sadece benzer düşünen insanları bulmanız, kendinize karşı dürüst olmanız, inanca güvenmeniz gerekiyor, bu kesinlikle böyle zor bir konuda yardımcı olacaktır.

Sigara içenlerin oruç tutması gerekip gerekmediği

Oruç tutmadan önce büyük bir istekle sigarayı bırakamayan kişiler bu dönemde alışmama gücünü bulurlar. Ancak daha sonra tekrar sigara içmeye başlarlar. Lent, bu kötü alışkanlığı sonsuza dek sona erdirmek için büyük bir adım olabilir.

Çözüm

Lent sırasında sigara içmek yasaktır. Bu nedenle, çeşitli yöntemler kullanarak alışkanlığı önceden kırmaya ihtiyaç vardır. Örneğin, aile ve arkadaşlar şeklindeki motivasyon yardımcı olur - onların uğruna inanan sigarayı bırakmaya hazırdır. İnanç da kurtarmaya gelir, İncil'den inananın alışkanlığı izlemeyi bırakmasına yardımcı olan bir dizi söz. Son olarak, sigarayı hızlı bir şekilde bırakmanın bir yolu var - ay döngüsü, önerilebilirlik, inanç tarafından tercih edilen basit bir komploya dönüşmek.