İrade yoksa sigarayı kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz?

Sigarayı reddetme

İstatistiklere göre, sigara içenlerin% 70'i "kötü alışkanlıklarından" sonsuza kadar hızla kurtulmak istiyor. Bunların yaklaşık% 80'i zaten bunu yapmaya çalıştı. Bazıları kendi başlarına sigarayı bırakmayı başardı. Peki neden herkes sigara bağımlılığından vazgeçmeyi başaramıyor? Sağlık yoluna girmemizi neyin engellediğini ve bununla nasıl başa çıkılacağını bulmak için, soruna başlangıcından çözümüne kadar bakalım.

Bu endüstri, alkollü içecek endüstrisi ile birlikte dünyanın en karlı endüstrilerinden biridir. Bugün, uzmanların yardımıyla kodlama büyük talep görüyor. Ve sadece sigaradan değil.

Sigarayı kendiniz bırakmak neden zordur?

Sigara içenlerin her birinin, sigaranın hayatının bir parçası haline gelmesinin kendi nedenleri vardır. Çoğu sigara içmeye ergenlik döneminde başlar, genellikle yeni bir şirkete katılmak, "kendileri" olmak için. Gençler ve gençler bir sigaranın beraberinde eğlence, dostluk, anlayış getireceğine inanırlar. Ancak sadece nikotin bağımlılığı taşır.

Kişi sigara almaya devam ediyor ve zararlı olduğunu düşünmüyor. Ne için? Sonuçta, tütün dumanı zaten sinir sisteminin uyarıcısı rolünü oynamaktadır. Nikotin yatıştırıcı görevi görür, yatıştırır, rahatlatır. Ancak "coşku" durumu geçicidir ve sinir gerginliğine neden olan sorunların çözülmesine hiç yardımcı olmaz.

Can sıkıntısından sigara içen insanlar var. Bir arkadaşıyla konuşurken, otobüs durağında araç beklerken kendileriyle ne yapacaklarını bilemezler. Sigara için vakit öldürerek nikotin ve tütün dumanının içerdiği zehirlerle kendilerini öldürürler.

Bir süre sonra sigara içen kişi karakteristik bir öksürük ve kalp problemleri geliştirir. Ve bu, bazılarını kendi başlarına hızlı bir şekilde sigarayı bırakmanın bir yolunu düşünmeye sevk eder. Bununla birlikte, nikotin hayatlarındaki yerini çoktan almıştır. Vücut onsuz nasıl yapılacağını unuttu ve her gün daha fazla yeni doz gerektiriyor. Bu nikotin bağımlılığıdır.

Çalışma günü boyunca duman molaları

Sigarayı sonsuza kadar nasıl bırakabilir ve tekrar "kötü alışkanlığa" dönmeyebilirsiniz?

Görünüşe göre sigara içen kişi sağlığına verdiği zararı sigarayla anlıyor, bilinçli olarak "kötü alışkanlıktan" sonsuza kadar vazgeçmeye karar veriyor . . . Ama bir süre sonra tekrar ona geri dönüyor. Öyleyse sigarayı kendi başınıza bırakmak gerçekçi mi? Evet, ama sadece bağımlılık oluşum mekanizmasına daha derinlemesine bakarsanız.

Bir ritüel olarak sigara içmek, bir fincan kahveyi bir sigara ile takviye ettiğinizde, çalışma günü boyunca sigara molaları için dışarı çıktığınızda, akşam yemeğinden sonra dumanı içinize çekmenizdir. Bu nedenle, sigarayı kendiniz bırakmak için, bu tür ritüellerin varlığını fark etmeniz ve onlardan kurtulmanız gerekir.

Sigara ayrıca stres ve kaygı için bir çare olarak kullanılır. Tütün zorluklar ve zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı oluyorsa sigarayı kendi başınıza nasıl bırakabilirsiniz? Bu bir yanılsamadır. Nikotinin tek yaptığı sigaraya para harcamanızı sağlamak ve sağlığınıza zarar vermektir. "Kötü bir alışkanlık" işteki sorunlarınızı çözmeyecek, aile ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olmayacaktır. Sizi daha güvenli ve başarılı kılmayacaktır.

Nereden başlıyorsunEvde sigarayı kendiniz nasıl bırakabilirsiniz? Öncelikle, hayatınızı başka bir güçlü sorundan, bir kişinin hayatında ek stres yaratan nikotin bağımlılığından, problemler ve olumsuzluklarla ayırmanız gerektiğini anlayın.

Sigarayı kendiniz nasıl bırakabilirsiniz

Sigarayı kendi başınıza bırakma motivasyonu

Üç soruyu dürüstçe yanıtlayın:

 • Hayatının geri kalanında sigara içmek ister misin?
 • Neden kendi başınıza sigarayı bırakmak istiyorsunuz?
 • Sigarayı bıraktıktan sonra hayatınızda neler değişecek?

İlk ikisi genellikle sorunlu değildir. Kişi, sigaranın sağlığına zararlı olduğunu anlar ve sağlığını iyileştirmek ve daha iyi hale getirmek için sigarayı sonsuza kadar bırakmaya hazırdır. Ancak sigarayı kendi başına bıraktıktan sonra herkes ne bekleyeceğini anlamıyor. Bu genellikle bir örnek olarak gösterilir:

 • 30 dakika sonra kan basıncı normale döner;
 • 12 saat sonra hücreler normal oksijen bölümlerini alacaklar;
 • bir gün içinde kalbe ve beyne oksijen temini normale dönecektir;
 • 4. gün tadın ve kokunun parlaklığı geri dönecek;
 • 5 gün sonra ağız kokusu kaybolur;
 • bir hafta sonra yüz normal ve sağlıklı bir renk tonuna kavuşacak;
 • bir ay içinde baş ağrısı geçecek, baş dönmesi, öksürük ve nefes darlığı kaybolacak;
 • bir yıl sonra inme riski 2 kat azalacak;
 • 5 yıl sonra akciğer kanseri olasılığı 5 kat azalacaktır.

Ancak bunların hepsi doğru değil. Hemen ertesi gün vücudunuzda olumlu değişiklikler hissedeceksiniz! Bunu anladığınızda, sigarayı kendiniz bırakmanın gerçekten ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız. Allen Carr'ın yöntemi bunu kanıtladı - binlerce insan bu sorunla bir kez ve sonsuza kadar uğraştı.

Bir erkek veya bir kız evde ilaçla sigarayı nasıl bırakabilir?

Farmakolojik ajanlar talep edilmektedir ve mevcuttur, çünkü insanlar "sihirli hap" ümitlerini sürdürmektedir. Eczanelerin kendiniz (veya kendiniz) sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için sundukları:

 1. Haplar. Beyindeki aynı reseptörleri uyararak nikotinin yerini alırlar. Sigarayı bırakmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Ama aslında, nikotinin vücuda sadece "dağıtım hizmeti" değiştirilir. Ya da başka bir deyişle, "aşırı doz" etkisi yaratırlar ve bu da elbette sigarayı ağzınıza sokmamaya yardımcı olabilir.
 2. Sakız. Nikotin içerir ve tabletlere benzer şekilde davranır, bağımlılığı korurken vücuda hızla psikostimülan bir madde verir.
 3. Yama. Üreticilerin dediği gibi, içilen sigara sayısı azaldığı için sigarayı kendiniz bırakmanıza yardımcı olur. Yama ayrıca nikotin içerir.
 4. E-Sigs. Nikotin vücuda soluma yoluyla girer. Bunlar aynı sigaralar, sadece elektronik sigaralar. Nikotin bağımlılığı devam ediyor.
Sigaraya alternatif

Kendinizi sigarayı bırakmanın halk yöntemleri

"Kötü alışkanlığın" reddedilmesi bazı halk ilaçları ile desteklenebilir. Kural olarak, detoksifikasyon faaliyetleri, vücudu biriken toksinlerden ve toksinlerden kurtaran sigarayı kendi başınıza bırakmanıza yardımcı olur. Bu amaçla yulaf, darı, çavdar kaynatma yapabilirsiniz. Ayrıca şifalı otların bir kaynağını da kullanabilirsiniz: muz, ısırgan otu, kalamus, ekinezya, St. John's wort.

Sigara içmek istediğinizde ağzınızı tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz. Veya normal sakız çiğneyin, lolipop emdirin, ayçiçeği çekirdeği yiyin.

Sigarayı sonsuza dek bırakmaya kararlı olanlar için aşağıdaki ipuçları faydalı olacaktır:

 • Kaygı, kaygıya neden olan sorunlarla uğraşmaktan korkmayın. Bir kişi sigarayı bıraktığında vücudu iyileşir. Herhangi bir sorunu çözmenize izin verecek daha fazla güç ve enerji var;
 • sigarayı bıraktığınız için hiçbir şeyi değiştirmeyin. Bir nedenden ötürü değişim - onu istiyorsun;
 • sigara içen arkadaşlarla iletişimde kendinizi kahve veya alkolle sınırlamanıza gerek yok;
 • Nikotin açlığının ilk günlerde kendini hissettireceğini unutmayın. Bu kendini normal açlık olarak gösterir. Bu nedenle, kilo alımıyla ilişkili risklerden kaçınmak için öğünler arasında ara öğün yapmayın;
 • Sigarayı bıraktığınızda sadece vücudun değil beynin de sütten kesildiğini unutmayın. Bu nedenle, "çılgın" düşüncelerden korkmayın. Bu normal bir süreç, bu düşünceler yakında yok olacak.
Nikotine psikolojik bağımlılık

Fiziksel ve psikolojik bağımlılıkla nasıl baş edilir?

Bir kız veya erkek hangi günden itibaren sigarayı kendi başına bırakacak? Ne zaman olursa olsun, asıl önemli olan kesin bir karar vermektir. İlk birkaç gün, fiziksel bağımlılık, hayatın olağan anlarında, düşünceler bir sigara yakıyor gibi göründüğünde kendini hissettirecektir. Belki bu biraz gerginlikle, biraz rahatsızlıkla kendini gösterir. Ancak yakında herhangi bir semptom azalacak. Ancak bir şartla: eğer aynı zamanda psikolojik nikotin bağımlılığını da yenerseniz.

Bir erkeğin veya kızın sigarayı kendi kendine bırakması için bu "kötü alışkanlığa" neden olan psikolojik sebeplerden kurtulmanız gerekir. Bir sigaranın tamamen yararsız olduğunu anlayın, bu nedenle sigarayla ilgili olağan ritüellerden vazgeçmenize ve nikotin yerine bir nikotin aramaya çalışmayın. Allen Carr'ın kitabı, sigara içenlerin güdüleri ve sigarayı bırakmaya çalışırken onları bekleyen zorluklarla başa çıkmaya yardımcı oluyor.

Sigarayı Kolayca Bırakmak için On İpucu

Sigarayı kolayca ve kalıcı olarak bırakmak için on ipucu

 1. Sigarayı bırakmayı kendinize paha biçilmez bir hediye olarak görün. Kendinize daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam veriyorsunuz.
 2. Nikotini bırakmayı büyük bir kayıp olarak düşünmeyin. Çöpten kendinizi zararlı ve gereksiz şeylerden kurtarırsınız.
 3. Kendiniz için sigarayı bırakın. Karının / kocanın ültimatomu yüzünden değil, akrabalarının isteği üzerine değil, şirket için değil. Bunu sadece kendin için yapıyorsun.
 4. Size yardımcı olmak için motive edici materyalleri önceden hazırlayın. Sigaranın hayatınıza neden karıştığını, sizi neden rahatsız ettiğini her zaman hatırlayın. Ve her seferinde, bunu hatırlayarak, şimdi olmadığı için sevin.
 5. Hayatınızda sigarayı bırakmak için en iyi zaman olmadığına aldanmayın. Her zaman zorluklar olacak, her zaman çözülmesi gereken sorunlar ve görevler olacaktır. Sigara hayatın sorunlarını çözmez.
 6. Kilo almaktan korkmayın. Sigarayı yemekle değiştirmez, ancak sigaraya neden olan psikolojik sorunları çözerseniz çok fazla kazanamazsınız.
 7. Sigara içenler ile iletişim kurarken kendinizi sınırlamayın, yürüyün, rahatlayın. Ve sigara içen insanları seyredin. Sigara içtikleri için değil, dinlendikleri için mutlular.
 8. Öğün atlamayın. Sigara içme arzusu olağan açlığı gizleyebilir.
 9. Kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak fazla çalıştırmayın. Bu, tahrişe ve merkezi sinir sistemini uyarma ihtiyacına neden olur ve bunu nikotin yardımıyla yapmaya alışmışsınızdır.

Sigaradan biriken zehirden vücudun arınmasını hızlandırmak için daha fazla sıvı içmeye çalışın. Ağızdaki iltihaplanmayı gidermek için kabartma tozu çözeltisiyle durulayın. Odadaki özel bir iklim rejimi, balgam atılımını hızlandırmaya yardımcı olur: hava sıcaklığı - 22 ° C'ye kadar, nem -% 50.

Sigarayı bırakan kız ve erkek

Bir kız veya erkek için sigarayı kendi başınıza ve sonsuza kadar nasıl bırakabilirsiniz?

Herkes sigarayı hemen alıp bırakamaz. Ama bunda yanlış bir şey yok. En azından küçük adımlarla hedefinize doğru ilerleyin. Ve kendi başlarına sigarayı bırakmaya yönelik ilk başarısız girişimlerden sonra pes edenlerin aksine, kesinlikle ona ulaşacaksınız.