Sigarayı bırakırsanız vücuda ne olur?

Rusya'nın yetişkin nüfusunun neredeyse% 40'ı zararlı nikotin bağımlılığından muzdarip. Dahası, aralarında sigara içmenin vücuda inkar edilemez zararlarından emin olan birçok kişi var. Ancak aynı zamanda hem geleneksel hem de elektronik tütün ürünlerini kullanmaya devam ediyorlar. Sigara içenlerin bir kısmı, kötü alışkanlıktan kurtulduktan sonra vücutlarının fazla kilo alacağından ve diğer bazı istenmeyen değişikliklerin olacağından korkmaktadır. Ama gerçekte ne olacak?

Nikotin alışkanlığınızı bırakmak için asla çok geç değildir

bırakmak için asla geç değildir, bunun için bir tarih seçmeniz gerekir

Bu kötü alışkanlığı bırakan 50 ila 74 yaşları arasındaki insanlar her yıl sağlıklarını iyileştirme eğiliminde olduklarından, çok sayıda çalışma, sigarayı bırakmak için asla çok geç olmadığını kanıtlıyor. Sigarayı bırakıp sağlıklı bir yaşam tarzına döndükten beş ila yedi yıl sonra, insanların kalp hastalığına yakalanma olasılığı% 40 daha azdı. Bağımlılıktan kurtulduktan sonra vücut yavaş yavaş nikotin ve katranın neden olduğu hasarı onarır. Her yıl sigara içilmez, bir kişi için felç, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır.

Ağır, olgun sigara içenler bile tütünü bıraktıktan sonra sağlık risklerinin çoğunu azaltma şansına sahiptir. Örneğin, Alman araştırmacılar, nikotin bağımlılığından kurtulmuş 60 yaşın üzerindeki kişilerin erken ölüm riskini% 28 oranında azalttığını iddia ediyor. Japonya, İngiltere, Çin, Avustralya ve İspanya'daki uluslararası çalışmalara katılanlar, 50 yıl boyunca sigarayı bıraktıktan sonra sağlıklarında bir iyileşme hissettiklerini iddia ediyorlar.

Sigarayı bırakmak ve aşırı kilolu olmak

kilo alımı sigarayı bıraktığında meydana gelir

Geleneksel sigara içenlerin sayısı giderek azalırken, dumansız e-sigara kullanan ergenlerin oranı belirgin bir şekilde artıyor. Belki de bu tür sigaraya geçmek bu alışkanlığı bırakmaya yardımcı olabilir, ancak genel olarak elektronik sigara kullanımı, normal tütün kullanımı kadar vücuda zararlıdır. Her durumda, sigarayı aniden bırakmak mümkündür, ancak herkes için değil. Bu konuda önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bazı insanlar için, bireysel fizyolojik özellikleri ve hastalıkları nedeniyle, sigarayı keskin bir şekilde reddetmek, tüm vücut için büyük stres ve hormonal dengesizliklerle doludur. Bu nedenle aşırı kilo ortaya çıkabilir ve vücut şeklini kaybeder.

Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine göre sigarayı bırakmadan önce kilonuzu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmeniz ve sağlıklı bir diyet uygulamanız gerekir. Bir kişi sigara içerse ve aynı zamanda sağlıksız yiyecekler tüketirse, nikotin bağımlılığından vazgeçtikten sonra, daha önce sağlıklı yiyecekler yemiş olanlardan çok daha hızlı fazla kilo alacaktır.

Sigaranın birçok kronik hastalığın gelişimi ile ilişkili olduğu ve kemiklerin, beynin, dişlerin, gözlerin ve üreme organlarının durumunu bozabileceği bilinmektedir. Ama neyse ki, insan vücudunun inanılmaz bir yenilenme yeteneği var. Nikotin bağımlılığı geçer geçmez, vücut yavaş yavaş değişikliklere uğrayacak ve sigara sırasında elde edilen zararlı maddelerden yavaş yavaş kendini temizlemeye başlayacaktır.

Sigaranın vücut üzerindeki zararlı etkileri

Sigara içmenin tehlikesi, zararının hemen hissedilmemesidir. Sigaranın içerdiği toksinler vücut dokularını yıldan yıla kademeli olarak yok etmeye başlar. Bu değişiklikler mikroskobik düzeyde gerçekleşir, bu nedenle sigara içenlerin çoğu vücutlarına kötü bir şey olmadığına inanır. Sigara, kalp sağlığına ciddi zarar vermesinin yanı sıra vücuttaki diğer önemli organları da olumsuz etkileyebilir. Örneğin, burada yaygın olarak bilinmeyen birkaç gerçek verilmiştir:

 • Sigara içmek kas-iskelet sistemine kademeli olarak zarar verir ve kemik mineral yoğunluğunu düşürür.
 • Sigara içen erkeklerin herhangi bir kırık riski% 25 ve kalça kırığı riski% 40 artmıştır.
 • Sigara içenler için, vücudun yaralanmadan iyileşmesi daha yavaştır.
 • Sigara içmek diş kaybı ve çürük riskini artırır.
 • Sigara içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı% 60 daha fazladır.
 • Nikotin bağımlılığından muzdarip kişilerin bilişsel bozukluk geliştirme olasılığı% 53 daha yüksektir.
 • Sigara içmek kronik sırt ağrısında% 80, ağrıyan bel ağrısında% 115 artışa neden olur.
 • Nikotin bağımlılığı yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini ortalama% 78, yaşa bağlı katarakt riskini ise% 58 artırmaktadır.

Tüm bunlar, sigara nedeniyle vücutta patolojik süreçler meydana geldiği için olabilir. Örneğin, kalp problemleri, felç, Alzheimer hastalığı ve diğer bilişsel bozukluklarla dolu olan toplam plazma homosistein yükselir. Ateroskleroz gelişiminin hızlanması, sigara içen kişinin beynine giren oksijen ve besinlerin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, ateroskleroz, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan beta-amiloid proteinin birikimiyle doludur. Bu hastalıkla ilişkili beyinde meydana gelen değişiklikler, tütüne maruz kalmanın neden olduğu artmış oksidatif stres, eksitotoksisite (nöronların hasarı ve ölümü) ve iltihaplanma ile de ilişkilendirilebilir.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk haftalarda vücut değişiklikleri

sigara içmek insan vücudu üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir

İnsan vücudu, sağlıklı bir yaşam tarzı, yeterli uyku, fiziksel aktivite ve doğru beslenme ile desteklendiğinde kendini iyileştirme ve onarma konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Nikotin alışkanlığından kurtulduktan sonra da vücutta faydalı bir yenilenme gerçekleşebilir. Örneğin, tütünü tamamen bıraktıktan hemen sonra gelen bazı değişiklikler şunlardır:

 • Son sigara içildikten yirmi dakika sonra kalp atış hızı, tansiyon, el ve ayakların sıcaklığı normale dönmeye başlayacaktır.
 • Sekiz saat sonra vücuttaki nikotin miktarı% 93'ten fazla azaldı.
 • On iki saat sonra vücut fazla karbonmonoksit gazından kurtulur ve oksijen seviyeleri normale döner.
 • Bir gün sonra kalp krizi olasılığı düşmeye başlayacak ve kan basıncı normale dönecektir. Kan oksijen ve fiziksel aktivite artar.
 • İki gün sonra koku ve tattan sorumlu olan sinirler onarılır ve eski sigara içen kişi daha parlak koku ve tadı alabilecektir. Aynı zamanda, nikotin bağımlılığından kaynaklanan gerginlik ve sinirlilik de zirveye çıkacaktır.
 • Üç gün sonra, nikotin vücuttan neredeyse tamamen salınır ve bu da keskin bir yenileme gerektirebilir: vücut daha sağlıklı bir ortama uyum sağlamaya başladıkça karamsarlık, sinirlilik, saldırganlık ve şiddetli migrenler artar.
 • Bir hafta sonra sigara içme isteği yemek yedikten sonra ortaya çıkacak ve ortalama üç dakika kadar sürecektir. Ondan kurtulmak için yürüyüşe çıkabilir veya sakız çiğneyebilirsiniz.
 • İki hafta sonra diş etlerinde ve dişlerde dolaşan kan normale dönecek ve bu da periodontitisin daha çabuk iyileşmesine ve nefes almanın iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 • Dört hafta sonra anksiyete, depresyon ve uykusuzluk genellikle kaybolur. Akciğer ve kalp işlevi yavaş yavaş geri yüklenir. Daha az yaygın olan öksürük nöbetleri ve nefes darlığıdır.
 • Dokuz aydan sonra yorgunluk ve nefes darlığı azalır. Bir kişi bir güç ve enerji dalgası hisseder, zayıf akciğer fonksiyonu nedeniyle soğuk algınlığı sıklığı azalır.

Sigarayı bıraktıktan sonraki yirmi yıl için yaklaşık tahmin

Tabii ki, kişi ne kadar uzun süre sigara içmezse sağlığı o kadar iyi olur. Eski bağımlılıkla ilişkili rahatsızlık ve saldırılara ve sigara içme arzusuna rağmen, vücut yavaş yavaş iyileşiyor. Kişi ne kadar uzun süre sigara içerse, vücudunun iyileşmesi o kadar uzun sürer. Burada, nikotin bağımlılığından kurtulduktan sonra yirmi yıl içinde vücutta ne gibi değişiklikler meydana gelebilir:

 • Bir yıl sonra, koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç riski% 50 azalır ve sigara içmeden her yıl azalır.
 • Sigarasız beş yılın ardından kan basıncı normalleşir ve kan damarları genişlemeye başlar, bu da kan pıhtılaşması riskini azaltır. İnme gelişme olasılığı önümüzdeki on yıl içinde azalacak.
 • Nikotinsiz on yıldan sonra, akciğer kanserine yakalanma olasılığı% 30-50 azalır ve bu tür kanserden ölme riski iki kez azalır.
 • Sigara içmeden geçen on üç yılın ardından, dişlerini kaybetme veya bozma olasılığı nikotin bağımlılığı olmayanlarınkine döner.
 • On beş yıl sonra, pankreas kanseri ve koroner arter hastalığı riski önemli ölçüde azalır.
 • Bağımlılığı yendikten 20 yıl sonra sigara içenleri tehdit eden sorunlardan ölme riski normal seviyelere iner.